Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PDV - Syllaby

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozlišujeme:

  1. dynamické nehmotné statky - procesy, postupy, činnosti,

  2. statické nehmotné statky - jsou zachyceny v hmotném předmětu; zde řadíme i design.

Nehmotné statky existují bez ohledu na existenci hmotných nosičů, v nichž jsou vyjádřeny. Zničením takového nosiče nedojde k zániku nehmotného statku, a zároveň vznik nehmotného statku není vázán na jeho vtělení do hmotného předmětu.

Ochrana nehmotných statků a charakteristika práv k duševnímu vlastnictví

Nehmotné statky bývají chráněny formou odpovědností (ochrana proti nekalé soutěži) nebo formou výlučných (absolutních) práv (autorská práva, průmyslová práv). Podstata absolutních práv spočívá v oprávnění zakázat všem osobám nakládat s nehmotnými statky. Působí tedy erga omnes (vůči všem).

V rámci práva duševního vlastnictví rozlišujeme:

  1. autorská práva a práva související

    • vznikají při tvorbě umělecké, vědecké nebo při uměleckém projevu a přenášení děl či výkonů umělců (práva výrobců audiovizuálních záznamů apod.

  2. průmyslová práva a práva související dále můžeme dělit na

    • práva k výsledkům takové činnosti - patentové právo, právo průmyslových vzorů, užitných vzorů, typografií polovodičových výrobků, nových odrůd rostlin)

    • práva na označení (známkové právo, právo k obchodní firmě, práva k zeměpisným označením a označením původu)

Vznik práv, která se váží k nehmotnému statku, a vznik samotného nehmotného statku nemusí spadat v jeden okamžik. Nehmotný statek totiž existuje nezávisle na jeho nosiči. Proto idea tvůrce může předcházet jejímu vyjádření v hmotné podobě, avšak pro vznik práva např. k autorskému dílu je je nutno jej vyjádřit v objektivně vnímatelné podobě (srov. např. § 9 autorského zákona). Řada práv pak vyžaduje ke svému vzniku formální akt (registraci, zápis u příslušného úřadu). Hovoříme o tzv. principu formality. Formální úkony vyžadované pro zápis či registraci bývají často zpoplatněny (např. přihláška ochranné známky). Právo duševního vlastnictví je dále ovládáno principem teritoriality - nehmotný statek je chráněn vždy pouze na určitém území. V součanosti dochází k prolamování tohoto principu.

Ochrana proti nekalé soutěži

  • odpovědnostní režim ochrany (viz výše)

  • neformální ochrana, působící většinou mezi stranami sporu; v určitých případech však může být výrok soudu, kterým byla uložena povinnost odstranit závadný stav nebo se zdržet jednání závazná i pro další subjekty (srov. § §159a odst. 2, § 83 odst. 2 občanského soudního řádu)

  • právní úprava: Pařížská unijní úmluva (čl. 10bis), §§ 44 a násl.

  • napodobení designu - zejména vyvolání nebezpečí záměny (§ 47 obchodního zákoníku) nebo parazitování na pověsti (§ 48 tamtéž)

  • v určitých případech se lze prostřednictvím ochrany proti nekalé soutěži bránit proti kopírování designu i po vypršení doby trvání výlučných práv duševního vlastnictví

Témata, do kterých materiál patří