otázky k absolvování kolokvia
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Spolková rada (Bundesrat)
Spolková rada (Bundesrat) je svébytným orgánem reprezentujícím německý federalismus. Je tvořena 69 zástupci jednotlivých spolkových zemí (počet křesel je státům přiřazen podle obydlenosti) a proto není nijak speciálně volena. Její členové mají imperativní mandát, což znamená, že jsou při hlasování vázáni postojem svých zemských vlád. Vláda je povinna předložit Spolkové radě před zasláním do Spolkového sněmu všechny legislativní návrhy.
Na základě své obsáhlé kompetence je Spolkový ústavní soud nejvyšším strážcem německé ústavy. Vůči všem ostatním ústavním orgánům (Spolkovému sněmu, Spolkové vládě, Spolkové radě i Spolkovému prezidentovi) je nezávislý, samostatný a má s nimi rovné postavení. V jeho kompetenci je řešení sporů ústavních orgánů (Organstreit), sporů mezi Spolkem a spolkovými zeměmi i mezi jednotlivými spolkovými zeměmi (föderaler Streit). Dále se zabývá ústavními stížnostmi občanů a obcí, kontrolou norem, zjišťuje protiústavní zaměření politických stran, kontroluje průběh voleb, projednává žalobu na spolkového prezidenta a spolkové soudce, zabývá se možným porušováním občanských práv a svobod. Spolkový ústavní soud byl zřízen zákonem z roku 1951 a sídlí v Karlsruhe. Sestává ze dvou senátů, které při rozdílných právních názorech tvoří plénum Spolkového ústavního soudu. V každém senátu zasedá osm soudců, polovinu z nich volí Spolkový sněm, druhou polovinu Spolková rada. Funkční období soudců je dvanáct let; opětovné zvolení do úřadu je nemožné. Tři členové každého senátu jsou vybíráni z řad soudců nejvyšších zemských soudů. Předsedu a místopředsedu volí střídavě Spolkový sněm a Spolková rada.
je systémem omezeného pluralismu
Parlamentní strany:
Sociálnědemokratická strana Rakouska – středolevice, demokratický socialismus, pro-evropanismus, založena 1888
Rakouská lidová strana – středopravice, konzervatismus, křesťanská demokracie, pro-evropanismus, založena 1945
Neos – Nové Rakousko a liberální fórum – střed až středopravice, liberalismus, ekonomický lib., pro-evropanismus, založena 2012
Zelení – Zelená alternativa – středolevice, zelená politika, po volbách v roce 2019 se stali poprvé v historii vládní stranou, založena 1986
Svobodná strana Rakouska – pravice, národní konzervatismus, euroskepticismus
Team Stronach – pravice, populismus, euroskepticismus, 2012-2017
Rakousko je podle ústavy z roku 1920 spolkovou parlamentní republikou.
Hlavou státu je spolkový prezident volený na 6 let v přímých volbách. Jmenuje členy spolkové vlády.
Rakouský parlament je dvoukomorový. Skládá se z Národní rady a Spolkové rady. Národní rada je volena obyvatelstvem na pětileté období, členy Spolkové rady volí zemské sněmy rakouských spolkových zemí.
Spolková vláda je odpovědná Národní radě a skládá se ze spolkového kancléře, vicekancléře a spolkových ministrů.