otázky k absolvování kolokvia
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Parlamentní volby v Itálii v roce 2018 se konaly 4. března 2018, pět let po volbách v roce 2013. Zvoleno v nich bylo nové obsazení skoro celého italského parlamentu, tedy všech 630 poslanců poslanecké sněmovny a 315 členů senátu (ten má ještě několik doživotních senátorů). Italský prezident Sergio Mattarella určil termín konání voleb v dekretu vydaném 28. prosince 2017.
Volby neměly jednoznačného vítěze, protože žádný ze třech velkých koaličních bloků nezískal absolutní většinu parlamentních křesel.
Ve volbách zvítězilo Hnutí pěti hvězd (M5S), které získalo 227 mandátů. Na druhém místě skončila středolevicová Demokratická strana se 112 mandáty. Na třetím místě skončila padánská Liga severu, která získala 124 mandátů. Na čtvrtém místě znovuobnovená strana Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho se 106 mandáty. Do sněmovny pronikla ještě krajně pravicová strana Bratři Itálie s 32 mandáty a levicová Svoboda a rovnost se 14 mandáty. Vládu nakonec sestavilo vítězné Hnutí pěti hvězd a Liga severu.
Hnutí pěti hvězd – populismus, antisystémovost, euroskeptismus, environmentalismus
Demokratická strana – soc. demokracie, soc. liberalismus, pro-evropanismus
Liga severu – nacionalismus, regionalismus, pravicový populismus
Vzhůru Itálie – liberální konzervatismus, pro-evropanismus, středopravice
Bratři Itálie – nacionalismus, euroskepticismus
Svoboda a rovnost – levice
Italská republika je parlamentní demokracií. Prezident republiky je volen nepřímo oběma komorami parlamentu. Předseda vlády a vláda jako celek se zodpovídají oběma parlamentním komorám, Poslanecké sněmovně a Senátu republiky.
Prezident
Mezi pravomoci prezidenta Italské republiky patří, že může rozpustit jak horní tak dolní komoru italského parlamentu před uplynutím volebního období, pokud není žádná vláda schopna získat důvěru. Současným italským prezidentem je Sergio Mattarella. Jeho sídlem je Kvirinálský palác (Palazzo del Quirinale).
Senát republiky
Horní komora italského parlamentu. Z celkového počtu 315 mandátů je 301 senátorů voleno v přímých volbách 18 regionů (volebních obvodů). Jeden mandát je přidělen na základě zákona v regionu Valle d´Aosta a sedm mandátů je určeno pro křesla v regionu Trentino Alto Adige. Italové žijící v zahraničí volí šest senátorů. Uzavírací klauzule pro samostatné politické strany činí 8 % platných hlasů v daném regionu, pro koalice 20 % platných hlasů v regionu. Politický subjekt, který kandidoval v koalici, jež získala přes 20 %, pak musí dosáhnout v daném regionu alespoň 3 % hlasů. Pokud vítězná strana v konkrétním regionu neobdrží 55 % mandátů, pak je uplatněna tzv. většinová prémie, která vítězi voleb zaručuje tuto většinu (tedy existuje 17 většinových prémií). Prezident republiky navíc může ex lege jmenovat pro jedno volební období až pět doživotních senátorů, kteří zvyšují absolutní počet křesel nad 315. Ze zákona se pak všichni bývalí prezidenti republiky stávají také doživotními senátory.