Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




otázky k absolvování kolokvia

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (404 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

NÁRODNÍ RADA

Národní rada (německy Nationalrat) je dolní komorou Parlamentu Rakouska se sídlem ve Vídni. Rada má 183 poslanců a je volena přímou volbou na pět let. Uzavírací klauzule jsou 4%. V čele Národní rady stojí předseda a dva místopředsedové. Předsedou je od roku 2017 Wolfgang Sobotka.

Volební systém do Národní rady je poměrný, mandáty jsou rozdělovány na třech úrovních, a to na úrovni 39 volebních okrsků, 9 spolkových zemí a na federální úrovni.

Aktivní volební právo mají občané od 16 let, pasivní pak od 18 let. Při posledních volbách v roce 2019 se do Národní rady dostalo pět politických stran.

Rada má zákonodárnou iniciativu, zákon schválený Radou je postoupen do Spolkové rady. Ta může zákon jako celek zamítnout, toto rozhodnutí však může Rada kvalifikovanou většinou přehlasovat. Rada má také pravomoc vyslovit nedůvěru rakouské federální vládě jako celku či jednomu z jejích členů.

SPOLKOVÁ RADA

Spolková rada (německy Bundesrat) je horní komorou Parlamentu Rakouské republiky. Je v něm zastoupeno všech devět rakouských spolkových zemí a 61 členů je voleno zemskými sněmy jednotlivých spolkových zemí.

Slovenská stranický systém je dynamický a roztříštěný, politické strany se často slučují a rozdělují, šanci na celostátní úspěch mají i strany nové. Ve všech čtyřech parlamentních volbách do parlamentu (do r. 2006) se do parlamentu dostalo nejméně šest stran složení parlamentních stran se však v jednotlivých letech výrazně liší. Mimo standardní levicové a pravicové strany se prosazují i názorově nepříliš pevně zakotvené populistické a nacionalistické strany.

SMER – SOCIÁLNA DEMOKRACIA

  • základní charakteristika: strana vznikla v roce 1999, tehdy pod názvem Smer (tretia cesta), odštěpením z tehdy vládní Strany demokratickej l´avice (SDL´), pokračovatelky Komunistické strany Slovenska (KSS). Ve volbách v roce 2002 skončila třetí a stala se tak nejsilnější levicovou politickou stranou. Od 1. ledna 2005 se spojila s dalěími sociálně-demokratickými stranami – SDL´, Sociálnědemokratickou stranou Slovenska (která byla založena r.1990 Alexanderem Dubčekem). Integrovaná strana pod novým názvem Směr – sociálna demokracia poté zvítězila ve volbách v roce 2006 a sestavila vládu. Ač vychází prapůvodně z KSS, hlásí se k myšlenkám západní sociální demokracie, v ekonomické oblasti stojí v levém středu. Strana je členem evropských socialistů, členství však bylo SES přerušeno po sestavení vlády s nacionalistickou SNS.

  • hlavní principy: podpora sociálně orientovaného tržního hospodářství, pomoc sociálně slabým, enviromentální politika

  • zahraniční politika: proevropská orientace, mimo Evropu spáše orientace na Rusko než na USA

SLOVENSKÁ DEMOKRATICKÁ A KRESTANSKÁ ÚNIA – DEMOKRATICKÁ STRANA, SDKÚ-DS

  • základní charakteristika: konzervativní, křesťansky orientovaná pravicová strana. Vznikla v roce 2000 z volebního uskupen Slovenská demokratická koalícia, když přitáhla některé konzervativce z KDH i liberály z DÚ. V roce 2006 se před volbami sloučila s Demokratickou stranou. Členem Evropské lidové strany.

  • hlavní principy: liberální tržní hospodářství

  • zahraniční politika: proevropská orientace, podpora euroatlantických vazeb

Témata, do kterých materiál patří