Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9.-10._Vyvoj_ceskoslovenskeho_prava_v_letech_1945_O_1989_O_handout

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (134.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Seminář č. 9 a 10

Vývoj československého práva v letech 1945 – 1989 – I. a II.

  • Národní výbory1

Národní výbory v českých zemích a na Slovensku vnikaly v období národně osvobozeneckého vývoje. Po osvobození bylo třeba v návaznosti na Košický vládní program připravit pro národní výbory právní úpravu. Ta byla obsažena ve vládním nařízení 4/1945 Sb.2. Nařízení spolu s dekretem vytvářelo třístupňovou strukturu – místní, okresní a zemské národní výbory3.

Na Slovensku dostaly výbory základ nařízením předsednictva Slovenské národní rady č. 26 Zb. N. SNR o národních výborech (7. 4. 1945). Výslovně byly zrušeny obecní, obvodní notářské úřady a okresní i župní úřady a okresní národní výbory si měly samy sobě zřídit podřízený notářský aparát. Místní národní výbory podléhaly okresním národním výborům a ty Slovenské národní radě.

Výbory plnily rozmanité úkoly na osvobozeném území. Významnou rolí byla očista od zrádců a kolaborantů. Účast je projevila jednak v navrhování osob, které zastávaly funkce soudců z lidu, žalobců a zapisovatelů. A druhak – ale jen v českých zemích – v přímém stíhání méně závažných trestných činů zrádců a kolaborantů. Tato činnost byla na Slovensku upravena v nařízení SRN č. 33 a 83/1945 Zb. N. SRN., č. 88/1945 Zb. N. SRN., a v českých zemích z dekretu prezidenta republiky č. 16 a 17/1935 Sb.

Prověřovaly politickou a národní spolehlivost občanů a pracovníků a pomáhaly v tomto směru i ostatním státním úřadům a institucím. Organizovaly i odsun Německého obyvatelstva a zajišťovaly osidlování v pohraničí a vydávaly osvědčení o národní spolehlivosti. Prováděly také konfiskaci. Pracovaly dále v oblasti kulturní, zdravotní a sociální. Prováděly očistu kulturního života. A začaly uskutečňovat první kroky k jeho demokratizaci.

  • Zásahy do ekonomiky po válce

Nastaly velké strukturální změny jak v průmyslu, tak v zemědělství. Zejména konfiskace zemědělského majetku Němců, zrádců a kolaborantů. Toto stanovil již Košický vládní program a dále to upravil dekret prezidenta z dne 21. června 1945 (č 12/1945 Sb.)4. Byly zajištěny majetky, které toho času byly v držbě, vlastnictví anebo ve správě: občanů nepřátelských států5 (Německa a Maďarska), občanů Československa, kteří zradili, akciových a jiných společností, v jejichž správě se nacházely osoby z výše uvedených kategorií. Zajištění majetku a dosazení správy provedl příslušný národní výbor. Dekret vytvořil předpoklad pro novou pozemkovou reformu, při níž změnily majitele pozemky o rozloze cca 3 miliony ha.

Významným zásahem bylo znárodnění podle dekretů prezidenta č. 100-104/1945 Sb., které znárodnilo doly, banky, pojišťovny, hutě a závody nad 500 zaměstnanců, někdy i nad 150 zaměstnanců. Ve znárodněných podnicích pracovalo 62% všech zaměstnanců v průmyslu. Další zásahy se provedly na základě budovatelského programu Gottwaldovy vlády. Proto v září 1946 ministerstvo zemědělství prosadilo šest zemědělských zákonů (Ďurišovy zákony) – 1. zákon o revizi pozemkové reformy z první republiky, 2. zaknihování přídělů konfiskovaného majetku, 3. zamezení drobení půdy, 4. úpravu práva na honitbu, 5. scelování rozdrobených polí, 6. zajištění pomoci rolníkům při plnění dvouletky6.

Témata, do kterých materiál patří