Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




7. Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Psychologická próza tohoto období odráží nálady a pocity lidí: Pujmanové Předtucha, Neffova Třináctá komnata, Řezáčovy R Černé světlo, Svědek, Rozhraní, Havlíčkova próza Helimadoe.

  • Téma války a fašismu se v poválečné literatuře objevilo ve dvou vlnách: první vlna válečné prózy následovala bezprostředně po válce a odráží autentické zážitky autorů , z bojů, z vězení,z odboje nebo z válečného života v protektorátu. Fučík - Reportáž psaná na oprátce, Drda - Němá barikáda, Jiří Weil - Život s hvězdou.

  • Druhá vlna se objevuje v 60.letech, díla o válce se vyznačují větší psychologickou hloubkou. Sem se řadí díla: Ladislav Fuks – Spalovač mrtvol, Arnošt Lustig – povídka Démanty noci, Hrabal - Ostře sledované vlaky.

  • POČÁTKY psychologické prózy Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest 19. stol.

  • Počátek hororu - klasikem je E. A. Poe - pracuje s hrůzou a děsem

Je rok 1937, před válkou. Příběh začíná procházkou Lakmé a Karla po Zoo, kde se poprvé před 17 lety seznámili u leopardí klece. Povídají si o osudech jiných manželů, jsou šťastní a spokojení. Kopfrkingl se svou rodinou také navštíví pouťovou atrakci, představení o rozšíření moru. Nekouří, nepije a vzorně se stará o domov. Pracuje v pražském krematoriu a moc si to vychvaluje.

Rodinu pravidelně navštěvují manželé Reinkeovi. S Willim Reinkem diskutuje pan Kopfrkingl o soudobých politických událostech. Staví se zásadně proti válce, která způsobuje jen utrpení. Willi vyvyšuje Hitlerův podíl na boji za spravedlivé uspořádání Evropy. Také chválí konání nově vzniklé strany SdP, jejímž je členem.

Pan Kopfrkingl dává pravidelně staré žebračce drobné mince. Stále se snaží pomáhat lidem okolo sebe v jejich starostech. Do krematoria přichází nový pracovník, pan Dvořák, kterého pan Kopfrkingl seznamuje s prací spalovače mrtvol. Po práci odchází na vyšetření k sousedovi doktoru Bettelheimovi. Zatímco vyšetření probíhá, přemýšlí pan Kopfrkingl o své ženě, která nemá o jeho návštěvách pana doktora tušení. Doktora klame tvrzením, že má strach z nákazy při práci v krematoriu. Jak sám tvrdí, pokud by takto nakazil ženu, musel by se zastřelit. Pravým důvodem pravidelných vyšetření je však obava z nákazy od jiné ženy. Mezi lidmi pan Kopfrkingl zdůrazňuje, že doba je zlá. Že on je však proti násilí, utrpení bídě a hlavně proti válce. O politice rozkládá pan Kopfrkingl i doma před svou ženou. Pochválí si práci pána, který prodává cukrovinky a přihlášky ke kremaci. Cestou z práce kupuje pan Kopfrkingl své dceři Zině šaty k narozeninám. Kupuje také bílý krajkový límeček své ženě jen tak pro radost.

Dochází k zabrání Sudet a rodina Kopfrkinglova slaví Zininy narozeniny. Rodina tráví tuto chvíli v krásném poklidu a je zde zmíněna také láska pana Kopfrkingla k vážné hudbě. Pan Kopfrkingl a jeho syn Mili jsou pozváni Willim na box. Mili je čtrnáctiletý bázlivý chlapec. Box nazývá Willi mužným sportem, sportem oblíbeným Hitlerem. Zdůrazňuje mimo jiné potřebu silných tvrdých mužů pro nastávající zlou dobu. Willi nabádá Miliho, aby zápas řádně sledoval a nebál se. Zdůrazňuje, že strach je největší nepřítel lidstva. Tato podívaná však Miliho děsí a ani pan Kopfrkingl z počátku nesdílí nadšení.

Témata, do kterých materiál patří