Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




15. Druhoústí - ptáci, savci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (3.06 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

o Zrak savců je však méně dokonalý a méně významný pro život než u ptáků.

o Hmat zajišťují hmatové buňky umístěné především ve hmatových vousech (= chlupech) vyrůstajících z horního pysku. Hmatové buňky jsou rovněž hustě rozmístěné v kůži na lysých (= neosrstěných) místech těla, např. na konci rypáku, chobotu, pyscích, dlaních a chodidlech.

o Většina druhů savců má velmi dobrý čich (s výjimkou kočkovitých šelem a primátů).

o Sluchový orgánucho – je tvořen vnějším, středním a vnitřním uchem. Vnější ucho se skládá z boltce a vnějšího zvukovodu. Vnější zvukovod je zakončen bubínkovou blánou. Boltec u většiny druhů savců je pohyblivý a umožňuje zjistit směr přicházejícího zvuku. Střední ucho je tvořené sluchovými kůstkami – kladívkem, kovadlinkou a třmínkem. Vnitřní ucho, které obsahuje sluchové buňky je uložené ve spánkové kosti.

o Chuťové buňky mají savci na povrchu jazyku.

RS

Savci jsou odděleného pohlaví s vnitřním oplozením a přímým ontogenetickým vývojem.

Oplozené vajíčko se vyvíjí v děloze samice v zárodek (= embryo), který je vyživován z mateřského těla.

• Embryonální vývoj v děloze samice (= březost) trvá u různých druhů savců různě dlouho. Např. u myši domácí 23 dnů, u slonů téměř dva roky.

• Zárodek v pokročilém stupni vývoje se nazývá plod. Vypuzení plodu z dělohy mimo tělo samice se nazývá porod.

• Plod vypuzený z těla samice porodem se nazývá mládě.

Mláďata různých skupin savců se rodí na různém stupni dokonalosti. Mláďata některých druhů savců mají hned po narození vyvinutý zrak a jsou schopná se krátce po narození pohybovat z místa na místo (např. velryba grónská, delfín obecný, kůň domácí, tur domácí, srnec obecný, jelen evropský). Mláďata jiných druhů se rodí slepá, neschopná pohybu z místa na místo (např. králík domácí, kočka domácí, pes domácí). Srovnej s ptáky!

Všechna mláďata savců po narození sají mléko z mléčných žláz na břiše matky. Mléko obsahuje všechny látky potřebné pro zdravý vývoj mláďat v prvním období jejich života.

Savci jsou stejně jako ptáci homoiotermní živočichové.

Udržují tělesnou teplotu na stálé hodnotě, kolem 36 °C. Mezi jednotlivými druhy savců jsou určité rozdíly v optimální tělesné teplotě. Např. tělesná teplota ježury australské je 29 – 32 °C zatímco krtka obecného 39,4 °C.

SYSTEMATICKÉ ROZDĚLENÍ SAVCŮ

• Zhruba 4.300 současných druhů savců se systematicky rozděluje podle jejich příbuznosti ve fylogenetickém vývoji do dvou podtříd a většího počtu řádů.

Podtřída: vejcorodí (Prototheria)

• Do této podtřídy patří primitivní savci s výraznými znaky svých plazích předků.

• Např. snášejí vejce jako plazi, jejich konečník ústí do kloaky apod.

Témata, do kterých materiál patří