13.Májovci
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
sociální balada V poledne-monolog bouřícího se topiče, úvahy o pomstě tyranovi
Václav Šolc
Václav Šolc (23. prosince 1838 Sobotka – 14. července 1871 Sobotka) byl český básník.
Pocházel z dobře situované rodiny. Gymnázium studoval v Jičíně, po jeho absolvování se neúspěšně pokoušel vystudovat historii na univerzitě v Praze. Po dvou letech studia zanechal a oddal se životu bohémskému (citace z liter.atlasu).
Svými básněmi přispíval do několika novin a časopisů – např. Lumíru, Světozoru, Květů, Obrazů života.
V letech 1864–1867 se živil jako kočovný herec a básník.
Zemřel na tuberkulózu.
Dílo
Jeho básně se zabývají sociální a národní tematikou. Jako první začal v české literatuře používat sonety, gazely a šansony. Jeho tvorba je označována jako významný předěl od Májovců k Ruchovcům.
Prvosenky -vydána knižně 1868, podruhé v rozšířeném vydání 1871; sociální tematika i oslava venkova, ocenění významu lidské práce-b. Písně o ruce mozolné
Zpěvy svatováclavské
Polskému národu
Kolo osudu
Adolf Heyduk (1835-1923)
Ve svých písních zdůrazňoval vztah ke slovenskému národu. Cestoval po Kavkazu, Itálii a samozřejmě i Slovensku. K tomu jsou směřovány některé jeho sbírky, např. Od Tater a Dunaje, Cimbál a husle, Slovensku. Známe jsou i jeho Cikánské melodie opět tematicky zaměřené k sousednímu národu, dále Lesní kvítí, Hořec a srdečník atd.
Jakub Arbes (12.6.1840-8.4.1914)
Jakub Arbes byl český spisovatel a novinář. Sympatizoval s májovci, ale nepatřil k nim, protože tvořil za jiných okolností než oni.
Životopis
Pocházel ze Smíchova, kde vystudoval reálku, poté studoval techniku.
V letech 1868 – 1873 působil jako odpovědný redaktor Národních listů. Dále zde působil jako redaktor do r. 1877. Za své články byl odsouzen na 15 měsíců, které strávil ve vězení v České Lípě (1873 – 1874).
V letech 1876 – 1879 působil jako dramaturg Prozatímního divadla.
Spolu s Mikolášem Alšem vydával satirický časopis Šotek (1880 – 1881).
Dále byl redaktorem časopisu Hlas a Politik.
V průběhu své literární činnosti si vytvořil velice oddaný vztah k Janu Nerudovi, kterého považoval za svůj vzor. Dalším vzorem mu byl Karel Hynek Mácha, ke kterému choval obrovský obdiv.
Dílo
Volil náměty ze současného pražského života. Jako člověk byl velmi svérázný a podle toho vypadají i některá jeho témata.
Zavedl nový způsob literární tvorby – romaneto. Tento název zavedl Jan Neruda a označoval prozaický útvar jednající o sociálních, náboženských, vědeckých a filozofických otázkách, s dobrodružným, napínavým dějem. Jsou zde dramatické zápletky s překvapivým zakončením.
Námětem jsou neobvyklé jevy, tajemnost, která nakonec najde reálné vysvětlení. Vychází z rozporu mezi dokázanými věcmi a věcmi mezi nebem a zemí. Hlavními postavami jsou vědci, nebo studenti. Připomíná romantismus.