Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13.Májovci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (115.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Figurky

Studie

Pro strach židovský - antisemitské pojednání z roku 1869, v němž útočí především na „židovský“ vztah k penězům. Toto bylo dílo později využíváno antisemity k diskriminační propagandě.

Vítězslav Hálek (5.4.1835 Dolínek-8.10.1874 Praha)

Vítězslav Hálek - zřídka i Viktor, vlastním jménem Vincenc Hálek, byl český básník, prozaik, dramatik, literární kritik a publicista, představitel májovců. Bývá spolu s Janem Nerudou označován za zakladatele moderní české poezie.

Životopis

Narodil se v Dolínku u Odoleny Vody; jeho otec byl knězem. Zvrat způsobil vstup na Akademické gymnázium roku 1847, kde poznal Václava Klimenta Klicperu, a které ukončil roku 1855. Po maturitě se vzepřel přání rodičů stát se knězem a nastoupil na filozofickou fakultu, jejíž studium ale nedokončil. Rodiče ho odmítli dále financovat, živil se psaním básní, a udělováním kondicí. Rozhodl se účastnit politického a společenského života.

Poměrně hodně cestoval - navštívil Itálii, Polsko a Balkán, dojmy z těchto cest pak zpracovával ve fejetonech, avšak nepromítly se v jeho tvorbě tak jako u Nerudy.

Hálek redigoval almanach Máj na rok 1859, 1860 a 1862, dále Květy, Lumír a od roku 1861 Národní listy. Působil v edici Slovanské besedy a edici Poezie světová.

V. Hálek byl pochován v Praze na Vyšehradě.

Dílo

Jeho básně jsou ovlivněny A. S. Puškinem, K. J. Erbenem a K. H. Máchou, jsou optimistické a dobře se čtou. Hálkův život naplňovalo především umění: na literární tvorbu vsadil své osobní naděje i ctižádost a s literaturou spojil i svou vůli sloužit národu. Chtěl být „věštcem“, který by zušlechťoval svým zpěvem charakter lidí a ukazoval lepší cesty celému lidstvu; toužil se stát „písničkářem“, který by zpíval jako lidový improvizátor to, co se líbí posluchačům, a který by reagoval na jejich nálady a působil na jejich city. Na rozdíl od Jana Nerudy, jenž prožil takřka celý svůj život v Praze a jehož životní postoj byl poznamenán sociálními starostmi městských vrstev, byly Hálkovy názory i celé jeho vnímání skutečnosti ovlivněny léty strávenými na venkově. Jeho kořeny tkvěly v klidnějším, vyrovnanějším a tradičnějším vesnickém společenství a v přírodě, jež spoluutvářela jeho představu životního řádu. V jeho tvorbě převládaly optimistické tóny a snaha harmonizovat vztahy mezi lidmi. Rovněž toto zaměření přispívalo k tomu, že se Hálek stal záhy vedoucím básnickým představitelem své generace.

Poezie

Alfred (1858) – prvotina, vliv Máchy a Byrona, lyrickoepická báseň

Pohádky z naší vesnice (1874) – poslední Hálkova sbírka, vyšla měsíc po jeho smrti. Zajímá se o život vesnického lidu. Dějištěm je středověká vesnice na Mělnicku. Upozorňuje na sociální rozpory, ale i na rozpor mezi mládím a stářím.

Témata, do kterých materiál patří