Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13.Májovci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (115.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Domácí učitel

U panských dveří

Pod pustým kopcem

Pod dutým stromem

Mladá vdova a starý mládenec

Kterak se pan Suchý rozhněval na svět

Komediant

Poldík rumař (1873) – psychologický obraz prostého člověka, který se stará o dítě svého soupeře v lásce.

Karolina Světlá (24.2. 1830 Praha-7.9.1899 Praha)

Životopis

Karolina Světlá, vlastním jménem Johanna Rottová, provdaná Mužáková, byla česká spisovatelka. Je považována za zakladatelku českého románu. Představitelka májovců.

Byla vzdělaná, kromě němčiny a češtiny ovládala také francouzštinu. Chodila do německých škol a do svých 15 let se s vlastenectvím téměř nesetkala. Její dílo a život velmi ovlivnilo přátelství s Janem Nerudou (s kterým měla milostný vztah) a s Boženou Němcovou. Dále její tvorbu ovlivnila George Sandová.

Roku 1852 se vdala za svého učitele hry na klavír Petra Mužáka, který ji také uvedl do kruhů české společnosti, kde se sblížila s Boženou Němcovou. Umělecké jméno si vzala podle rodiště svého muže-Světlé v Podještědí. Literárně začala tvořit koncem 50. let, kdy překonávala krizi způsobenou smrtí svého jediného dítěte, dcery Boženky (1853). Život v Podještědí, kam jezdila na léto, byl inspirací pro její tvorbu. Od roku 1878 trpěla oční chorobou a musela svá díla diktovat. Její sekretářkou a společnicí byla její neteř Anežka Čermáková-Sluková.

Karolina Světlá byla členkou několika emancipačních spolků. Roku 1871 založila tzv. Ženský výrobní spolek český, který pak i několik let řídila; cílem spolku byla pomoc dívkám z chudých rodin, vzděláním a prací. Spoluzaložila Americký klub dam.

Působila i jako novinářka, jejím hlavním tématem bylo postavení ženy ve společnosti.

Dílo

Byla ovlivněna Boženou Němcovou. Pokud ve svých dílech narážela na sociální tematiku (činila tak poměrně často) uvažovala o služkách jako o členech rodiny. Zpočátku psala o pražském měšťanském prostředí, z něhož pocházela. K. Světlá vytvořila několik tzv. pražských próz, ale nebyly zdaleka tak úspěšné, jako její prózy venkovské.

V jejích dílech vystupují většinou ženy, na kterých autorka ukazuje obětavé mravní poslání. Hrdinky bývají výjimečné svým chováním, činným postojem ke světu.

Černý Petříček – líčí zde staropražský život obchodníka na trhu

Upomínky – pojednává o svém životě a o životě typické pražské rodiny 30. a 40. let 19. století.

Zvonečková královna – výrazně protikatolicky zaměřený román

První Češka – román o těžkém prosazování českého vlastenectví v pražské poněmčelé společnosti; mladá

Jitka se postaví proti matce, která jí brání ve vzdělání a pošle ji na venkov. Tam se Jitka seznámí s uvědomělým Vojtěchem, který jí vyloží poslání ženy. Přestože se Jitka provdá za jiného muže, osud ji nakonec svede s Vojtěchem dohromady.

Témata, do kterých materiál patří