Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




14.Ruchovci, lumírovci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (132 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Roku 1868 odjel do USA, kde vedl dobrodružný život. V Americe strávil 2 roky (do roku 1870), pracoval jako dělník v mnoha profesích. Zde se zajímal o osud černochů s nimiž pracoval. Pobyt v USA ho velmi ovlivnil, celý zbytek života byl velmi orientován na anglo-americkou literaturu.

Od roku 1870 byl redaktorem Národních listů (do r. 1875).

V roce 1873 se stal spoluvydavatelem Lumíra, ve kterém později (od. r. 1877) působil i jako redaktor, brzy na to později se stal vedoucím redaktorem, kterým zůstal až do konce svého působení v Lumíru (1898).

Své básně a články uveřejňoval v mnoha dalších časopisech např. Květy, Světozor, Osvěta, …

  • Zakladatel české básnické tvorby pro děti

  • Prostý, hutný, střídmý jazykový výraz

  • Hluboké procítění veršů i projev vzdoru

Dílo

Sládkovým typickým tématem je český venkov, kde se postava rolníka (oráče), stává symbolem národa a jeho odolnosti. Ve svých dílech hledá lidské hodnoty, častým námětem je pro něj domov, dětství, rodný kraj.

Láska k venkovu a lidovým postavám vedla až k ohlasovému rázu jeho poezie – starosvětské písně a české znělky. Sládek si venkovský svět zidealizoval s blízkostí přírody. Venkovský život mu připadá poetičtější než život ve městě. Sládek si uvědomuje i stinné stránky venkovského života, uvědomuje si cenu práce a váží si ji.

Jeho verš je jednoduchý, rytmický a melodický. To vedlo k jeho zhudebnění (Karel Bendl, Josef Bohuslav Foerster), dobře se čte. Lze o něm říci, že je poměrně moderní a že jeho tvorba je zajímavá i pro dnešního čtenáře.

Sbírky z Ameriky

Básně (1875) - „Na hrobech indiánských“ – zde vyjadřuje své okouzlení americkou přírodou, především ale ohromení nad demokracií, která pro dolar neváhá nemilosrdně likvidovat původní obyvatelstvo. Kontrast svobody a bezpráví, soucit s indiány

Americké obrázky

Tvorba zaměřená na Čechy

Jiskry na moři (1880)

Světlou stopu (1881)

Na prahu ráje (1883) – „Role chudých“ sociální nespravedlnost

Ze života (1884) – „Hlavy vzhůru“ – výzvy k národní hrdosti a svědomí, víra v lepší budoucnost

Byli jsme a budem,

jak jsme byly dosud,

ranami a trudem

nezlomí nás osud.

Sluncem a stínem (1887)

České znělky – obrací pozornost na českého sedláka, který symbolizuje mravní hodnoty českého národa, vyšlo spolu s Selskými písněmi.

Selské písně (1890)

Starosvětské písničky (1891) – intimně lyrická poezie, básník zde přiznává hluboký vztah k matce. Inspiraci k tomuto dílu, čerpal z lidové poezie. Tato sbírka patří k nejlepším dílům, nejen Sládkovým, ale i celého tohoto období české literatury.

Směska (1891)

České písně (1892), v této sbírce projevil své vlastenectví, některé básně byly zhudebněny.

Pro děti

Zvony a zvonky – „Lesní studánka“

Zlatý máj

Skřivánčí písně

Témata, do kterých materiál patří