Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




16.ČESKÝ kritický realismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (115.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Od roku 1895 patřil k signatářům Manifestu České moderny.

Zařadil se k překladatelům a propagátorům ruského realizmu, hlavně Dostojevského, Turgeněva, Gogola a Tolstého, podobnou pozornost věnoval i francouzským realistům. Zabýval se i literární kritikou, kde obhajoval surovost a pravdivost francouzského realismu, především Émila Zoly a Guy de Maupassanta. Mrštík přispíval do Zory, Ruchu, České revui a později i do Lumíru.

Část literárního díla vznikla v ojedinělé spolupráci s bratrem Aloisem. Nejdůležitějším výsledkem bratrské spolupráce je drama Maryša (1894), které bývá označováno za vrchol české realistické dramatické tvorby, o čemž svědčí dodnes časté uvádění na domácích jevištích.

Bratrskou spoluprácí vznikla také kniha Rok na vsi, kde v devíti dílech popsali život otce Hrabůvky. Nadčasovou hodnotu si zachovala polemická brožura Bestia triumphans z roku 1897, ve které se věnoval otázkám ochrany památek. Obálku brožury nakreslila Zdenka Braunerová. Lyrickou notu si vyzkoušel v Pohádce máje. Příběh lehkomyslného studenta Ríší a jeho milované Helenky se stal klasickým díky filmovému zpracování režiséra Otakara Vávry z roku 1940. Prvky naturalizmu má jeho Santa Lucia. Jeho poslední a nedokončené dílo Zumři, jakoby předznamenalo následující tragédii.

Tvůrčí i osobní krizi vyřešil Vilém Mrštík 2. března 1912 sebevraždou.

Dílo

Santa Lucia – román

Pohádka máje – impresionistický román

Zumři – román

Dojmy z cest po Šumavě, Krkonoších

Kniha cest – povídky

Bavlnkova žena – povídky, spolu s Aloisem Mrštíkem

Stíny

Obrázky

Moje sny – literární kritika

Divadelní hry

Maryša – tato hra patří k vrcholům českého realistického dramatu. Děj se odehrává na slovácké vesnici. Mladá dívka Maryša je z finančních důvodů nucena provdat se za vdovce Vávru, který má z předchozího manželství tři děti. Nové manželství není šťastné a končí tragicky – Maryša Vávru otráví kávou.

Toto drama řeší majetkové poměry a nerovný vztah muže a ženy. Jde o kritiku poměrů na vesnici.

Námět je od Aloise Mrštíka, hru zpracoval Vilém Mrštík.

Paní Urbanová – naturalistické drama o manželské nevěře

Anežka

Překládal z francouzské a především z ruské literatury (Lev Nikolajevič Tolstoj).

Ladislav Stroupežnický

Ladislav Stroupežnický (6. ledna 1850 Cerhonice – 11. srpna 1892 Praha) byl český dramatik a dramaturg Národního divadla.

Stroupežnický neměl žádné literární vzdělání. Absolvoval pouze dvě třídy reálky v Písku a poté musel pomáhat na rodinném statku. Tam se zakrátko při práci postřelil a následkem toho měl natrvalo zohavený obličej.

Brzy po nehodě se přestěhoval do Prahy, kde přispíval do několika časopisů. Nejprve se snažil prosadit jako humorista. V tomto období pracoval v pojišťovně.

Od roku 1882 do své smrti působil jako dramaturg Národního divadla.

Témata, do kterých materiál patří