Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Literární interpretace - Maryša

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.11 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 2. B

LITERÁRNÍ INTERPRETACE č. 8

  1. Název díla: Maryša

Autoři: Alois a Vilém Mrštíkové

Základní informace o autorovi: Bratři Mrštíkové se narodili ještě se dvěma dalšími sourozenci v Jimramově do rodiny ševce a švadleny. Rodina se roku 1869 přestěhovala do Ostrovačic u Brna a pět let nato do samotného Brna. Starší z bratrů, Alois (r. 1861 – r. 1925), studoval reálku v Brně a následně se rozhodl pro kariéru učitele. Postupně učil v několika menších moravských obcích; usadil se až ve svých 28 letech v Divákách u Brna, kde dostal místo správce školy. Zde se soustředila veškerá jeho literární činnost. Nejpůsobivějším dílem je bezesporu kronika moravsk

é vsi (ve které žil až do smrti) Rok na vsi. Zemřel v Zemské nemocnici v Brně v 63 letech následky tyfu. Mladší Vilém (r. 1863 – r. 1912) rozhodně neměl tak klidnou a vyváženou životní cestu jako Alois. Studoval gymnázium v Brně a pak i v Praze, kde také nedokončil studia na právnické fakultě. Začal se věnovat rozsáhlé literární činnosti (realistické romány jako Santa Lucia nebo Pohádka máje, literární a divadelní kritika), avšak nenacházel ve velkoměstě moc velké uznání. Jeho psychický stav se zhoršoval, tudíž se vrátil zpět na Moravu k bratru Aloisovi. V Divákách se více zaměřil na překladatelskou činnost, specializoval se na ruský realismus a naturalismus. Přispíval také do různých časopisů – např.: Zora, Lumír, Ruch či České revue. S Aloisem sami vydávali Moravsko-slezskou revui. Po vydání vrcholného díla obou bratří – dramatu Maryša se stali ikonami moravské kulturní scény na přelomu 18. a 19. století a také je lze zařadit mezi jedny z nejvýznamnějších představitelů českého realismu. Avšak Vilém v obavách z dlouhého umírání a i kvůli dřívějším duševním problémům se rozhodl svůj život ve svých 48 letech ukončit. Mezi jejich současníky lze zařadit prozaisty Josefa Karla Šlejhara nebo Annu Marii Tilschovou.

  1. 1. Literární druh díla: drama

Literární žánr díla: tragédie

Námět díla: Kniha pojednává o tom, jak mohou lidé sledováním vlastních zájmů ubližovat nejen svému blízkému, ale i sobě. Dále se tu objevují motivy vázanosti na tradice, vyšší spravedlnost, pronikání měšťáctví do českých a moravských vesnic atd.

2. TEMATICKÁ VRSTVA

Děj – fabule: Při loučení rekrutů v jedné moravské vesničce rozmlouvá starý mazaný sedlák Lízal s mlynářem Vávrou o jeho nabídce sňatku s Lízalovou dcerou, Maryšou. Během dohadování o věnu se přichází s Maryšou rozloučit mladý rekrut, Francek, Maryšin milý. Lízal však Francka nechce pustit dál, čili mezi nimi vypukne hádka. Franckovi se přece jen podaří s Maryšou rozloučit. Nicméně po jeho odjezdu na vojnu Lízal kývne na Vávrovu nabídku a oznamuje ji Maryše. Sám ale hodlá Vávru oškubat. Maryša odmítá vdát se za vdovce se třemi dětmi, navíc údajného násilníka, který připravil svou ženu o zdraví. Nepodaří se ji přesvědčit ani rodiče ani Vávru ani pragmatickou tetu Strouhalku. Tím pádem jí nezbývá nic, než se nucenému manželství poddat. O dva roky později Lízal v hospodě odhaluje, jak nespokojený se svým rozhodnutím je. Vávra Maryšu bije a s Lízalem se soudí o slíbené peníze. Do hospody přichází i navrátivší se Francek, který má stále zájem o Maryšu, i když žije po vojně požitkářským způsobem. Když do hospody přijde Vávra, strhne se mezi ním a Franckem vyostřená rvačka, jíž sekunduje nespokojený Lízal. Ten Maryšu přichází přesvědčit do Vávrova domu, aby se vrátila domů; Maryša to však odmítá. Pak za ní přichází Francek s nabídku útěku do Brna, jíž rovněž odmítá. Následně Vávra, který přišel domů, obviňuje manželku z nevěry a snaží se zastřelit Francka, který se ochomýtá venku. Vávra naštěstí minul a v dalším pokusu mu zabránila Maryša. Ta se den poté rozhodla, že ukončí své utrpení a otráví Vávru jedem. Vávra se snaží s Maryšou udobřit a po neúspěchu venku umírá. Ostatní vesničané jej polomrtvého nesou zpět k domu, kde se Maryša bez lítosti doznává ke zločinu.

Témata, do kterých materiál patří