Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Elektro-luminiscenční diody - Ročníková práce z elektrotechnologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (590.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kromě těchto reverzibilních účinků teploty způsobuje delší zahřívání na teploty, jež jsou podle druhu luminiscenční látky vyšší nebo nižší, u všech svítivých látek trvalá poškození, která mohou být příčinou i úplného zrušení luminiscenční schopnosti. Výroba elektronek však vyžaduje několikanásobné vyhřátí stínítka při 120 - 400°C na vzduchu (např. k sušení a k pevnému slinutí vrstvy luminiscenčních látek) a především, je-li to vůbec možné, alespoň při 400°C ve vakuu k odplynění a často také k vypaření pojidla.

Všeobecně se však velmi rychle zmenšuje světelná účinnost luminiscenčních látek, zahřívají-li se delší dobu nad 200°C, protože se tím poškozuje struktura mřížky nebo mohou vniknout cizí atomy z podkladu do mřížky. Citlivost luminoforu na teplotu se může dále projevit delším působením proudu velkých hustot a při velkých rychlostech elektronů (vypálená skvrna na stínítku) a také, jsou-li stínítka z luminiscenčních látek velmi blízko tepelných zdrojů. Proto se musí ve vakuové technice často požít luminiscenčních látek s menším jasem, ale s větší tepelnou stálostí, klade-li se důraz na lepší možnost odplynění při čerpání, na velkou tepelnou zatížitelnost u obrazovek s vysoký napětím a na malé rozměry u zářivek s horkými elektrodami (vysokotlaké výbojky).

Kromě těchto strukturou podmíněných poškození mohou během výroby vzniknout také čistě chemické změny, Tak přecházejí např. některé sulfidy (hlavně sulfid zinečnatý a ještě ve větší míře sulfid zinečnato-kademnatý) při rozžhavení na vzduchu snadno v málo svítivé oxidy. Tím se vysvětluje, že se svítivost delším ohříváním na vzduchu na 400°C při vypálení stínítka z takových luminiscenčních látek podstatně zmenšuje. V těchto případech se proto doporučuje tepelně zpracovávat v neutrální atmosféře, např. v dusíku.

U luminiscenčních látek aktivovaných manganem se musí dbát na to, aby se při zahřátí na vzduchu přes 250°C netvořil hnědý Mn2O2. Zpětná reakce může však nastat zahřátím ve vakuu nebo v redukující atmosféře.

Dostatečná životnost luminoforu v provozu

Dobré luminiscenční látky mají mít životnost delší než žhavené katody elektronek, takže životnost obrazovek nebo zářivek není omezována životností stínítka. Především mají být luminofory, které se používají v elektronkách, pokud možno necitlivé na dopadající kladné ionty, a to tím necitlivější, čím vyšší je provozní napětí elektronek. Tento požadavek poměrně dobře splňuje například křemičitan zinečnatý, naprosto nevhodné jsou naopak luminofory na bázi sulfidu zinečnatého, které působením kladných iontů černají a ztrácejí luminiscenční schopnost.

Také chemické reakce se zbytky vodní páry v elektronce nebo s kovy elektrod vypařených během provozu mohou znatelně zmenšovat svítivost luminoforů v elektronkách.

Témata, do kterých materiál patří