Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Elektro-luminiscenční diody - Ročníková práce z elektrotechnologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (590.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Účinnost luminoforů v oblasti viditelného světla je podle způsobu buzení různá, a to maximálně pro rentgenové paprsky 1-5%, pro elektronové paprsky 5-10%, pro ultrafialové světlo asi 50%.

Vhodná doba dosvitu

Zatímco některé luminiscenční látky dosahují při dopadu elektronového paprsku ve velmi krátké době maximální svítivosti, potřebují jiné luminofory k dosažení tohoto maxima pozorovatelnou dobu. Podobně se tyto látky chovají po vypnutí budícího zdroje. V prvním případě se fluorescence téměř okamžitě po vypnutí buzení zmenší na nulu. V druhém případě potřebuje luminofor značný čas (až několik hodin), než světelný jev (fosforescence) zmizí. Všeobecně se dobou dosvitu rozumí doba, za kterou se svítivost zmenšila na 10%, po případě na 1% své původní hodnoty. Podle časového průběhu dosvitu lze rozeznávat dva hlavní druhy luminoforů.

  1. skupina s časově exponenciálním průběhem poklesu luminiscence. U těchto luminoforů se svítivost zmenšuje podle vzorce I=I0e^(-kt)

I0 - je počáteční svítivost v okamžiku vypnutí buzení t - čas k - charakteristická konstanta pro příslušný luminofor

Průběh dosvitu nezávisí na druhu a intenzitě budícího záření a ani na teplotě stínítka. Do této skupiny patří především křemičitan zinečnatý aktivovaný manganem a wolframan vápenatý.

  1. skupina s časově hyperbolickým průběhem poklesu fosforescence. U těchto luminoforů se svítivost zmenšuje podle vztahu I=I0r^-nPrůběh dosvitu značně závisí na budících podmínkách (intenzita buzení, teplota stínítka, druh budícího záření, ...)

Zjistilo se, že přidáním stop určitých cizích kovů k sulfidu zinečnatému aktivovanému stříbrem, zkrátí tyto látky značnou měrou dobu dosvitu (použití u oscilografů a scintilačních stínítek) Tyto přísady se nazývají deaktivátory (killery) Jako deaktivátoru se užívá hlavně niklu, železo v malém množství nemá na fluorescenci, ani na fosforescenci vliv téměř žádný.

Malá citlivost na teplotu

Změna světelné účinnosti luminoforů je až k určité teplotě reverzibilní (zvratná), zmenšuje se se stoupající teplotou. Při velmi nízkých teplotách (pod -80 °C a zvláště při teplotách tekutého vzduchu) se fluorescence zmenšuje a mění někdy úplně svoji barvu. Mezi -80 a +300 °C vykazují technické luminofory na bázi ZnS a Zn2SiO4 jen malé změny, ohřátím nad tuto teplotu se fluorescence vesměs značně zmenšuje.

Větší vliv má teplota na fosforescenci, tedy na dobu dosvitu, což pro vakuovou techniku není tak důležité. S klesající teplotou se doba dosvitu prodlužuje, ale intenzita fosforescence se zmenšuje. Při velmi nízkých teplotách (např. teplota kapalného vzduchu) může na několik dní zcela zamrznout a novým ohřátím na teplotu místnosti (aniž se obnoví buzení nárazem elektronů) opět roztát (uskladnění světla).Při ještě vyšších teplotách se sice jas fosforescence zvětšuje, ale doba dosvitu se zkracuje.

Témata, do kterých materiál patří