Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Elektro-luminiscenční diody - Ročníková práce z elektrotechnologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (590.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Požadavky kladené na luminiscenční látky

Nízký tlak par luminoforu a možnost dobrého odplynění.

Ve vakuu nelze použít luminoforů, které se v něm rozkládají, nebo těch, které jeví tak vysoký tlak par, že se trvale nedosáhne dostatečně vysokého vakua. v obrazovkách by to vedlo k otrávení kysličníkových katod a k nepřípustnému zmenšení volné dráhy elektronů, nehledě k tvorbě iontů, které při dopadu na stínítko zmenšují jeho luminiscenční schopnost. v zářivkách by se opět znečistil obsah plynu, což by mělo neúnosné následky na zapalovací napětí a životnost zářivky. Ze všech těchto důvodů nelze použít pro elektronky organických luminiscenčních látek.

Také se musí dbát na normální odplynění luminiscenčních látek. Pro velký vnější a vnitřní povrch stínítka je obsah adsorbovaného plynu poměrně velký. Odplynění se musí provést velice pečlivě. Někdy zůstává při teplotách přípustných pro odplynění ještě část plynu absorbována luminiscenční látkou a musí se v provozu odstranit tzv. pohlcovačem - getrem

Chemická a mechanická netečnost při zpracování

Mnohé luminiscenční látky se na vzduchu rozkládají tím, že přijímají vodu. Zvláště citlivé na vlhkost jsou selenidy a dále sulfid hořečnatý.

Při výrobě stínítek se vyžaduje vhodná velikost částeček luminiscenční látky. Tomuto požadavku lze snadno vyhovět mletím luminiscenční látky v achátové třecí misce, nebo v kulovém mlýně. Při tom se však zmenšuje světelná účinnost luminiscenční látky tím, že se poškodí nebo změní napětí v mřížkové struktuře krystalitů. Zvláště citlivé jsou po této stránce tvrdé luminofory, získané tvrdými tavicími přísadami, např. fluoridem vápenatým. Jako tvrdé tavicí přísady se označují látky, které vedou k tvorbě tvrdých slinutin a které nelze vyloužit vodou. U luminiscenčních látek z jemného prášku se proto máme pokud možno vyvarovat tvrdých tavidel. Z technických luminiscenčních látek jsou zvláště citlivé sulfidy, které se proto nesmějí mlít děle než 8 hodin. Sulfid zinečnato-kademnatý aktivovaný mědí ztrácí dokonce největší část své luminiscence již po 6 hodinách mletí. Měně citlivé na mechanické rozmělnění jsou luminiscenční hmoty z čisté látky (např. wolframany) a křemičitany zinečnaté. Mohou se proto déle mlít. Křemičitany zinečnato-berylnaté vykazují někdy dokonce vzrůst své luminiscenční svítivost, protože zmenšení částeček v rozmezí mezi 20-2 um se fluorescence zvětšuje. Zdá se, že zde jde o povrchový jev.

U mnoha luminiscenčních látek lze dosáhnout vhodné velikosti částeček bez mletí již pří žíhání a krystalizaci, takže se zmenšení citlivosti mletím můžeme vyhnout. Např. směsi sulfidu zinečnatého a zinečnato-kademnatého mohou vykrystalovat bez mletí ve velikosti částeček 15-20um, to je velikost zrn, která se docela dobře hodí k rozprašování. Někdy se daří rozmělňovat krystaly také tím, že se po žíhání, které je nutné k aktivaci téměř každé luminiscenční látky, vloží ještě horký preparát do studené vody. Při tom se právě velikost zrna zmenší, aniž však dojde k podstatnému zmenšení luminiscenční schopnosti. Ostatně zmenšení svítivosti mletím lze odstranit ohřátím svítivé látky na 300-400 °C. Někdy stačí již ohřátí na 100°C.

Témata, do kterých materiál patří