Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Elektro-luminiscenční diody - Ročníková práce z elektrotechnologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (590.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Luminiscenční látky se staly důležité vývojem rentgenové techniky, oscilografie a později zvláště vývojem televizní techniky. Krátce před druhou světovou válkou dosáhly velkého významu také v osvětlovací technice. Proto se četné průmyslové laboratoře a speciální firmy zaměstnávaly výrobou technických svítivých látek. V Evropě to byly hlavně společnost Auer a firma Riedel de Haen. Vlastní luminiscenční látky si však vyvíjely a vyráběly i velké elektrotechnické koncerny jako Telefunken, Osram, Philips, RCA a General Electric.

Základní rozdělení luminoforů

Dnes se pod pojem "luminiscenční látky" zkráceně "luminofory" shrnují všechny tuhé a kapalné anorganické nebo organické látky, které jsou schopné přeměnit vhodnou absorbovanou (neviditelnou) energii ve viditelné světlo, a to tak, že tento výměnný pochod nezáleží na normálním tepelném záření (odpovídající Kirchhoffovu zákonu), ale děje se při teplotách, které jsou nižší než obvyklé teploty žhnoucích těles (tzn. nižší než 500-600°C). Absorbovanou energii lze dodat luminiscenční látce nejrůznějším způsobem a v nejrůznější formě. Podle druhu a buzení se rozeznávají různé třídy "luminiscence" a "luminoforů".

Č třídy Třída Způsob buzení I kathodoluminiscene náraz elektronů II Fotoluminiscence absorbce fotonů (ultrafialové záření, rentgenové paprsky, gama paprsky III Radioluminiscence nukleární paprsky (hlavně alfa) a další záření z radioaktivních zdrojů IV Triboluminiscence mechanická energie, která se při rozbití krystalů dodává atomové vazbě V Bioluminiscence biochemické reakce (světélkování hub, hmyzu,...) VI Chemoluminiscence chemické reakce (oxidací fosforu) VII Termoluminiscence tepelné buzení, pokud nevede k normálnímu tepelnému záření

Princip buzení radioluminiscenčních látek je v podstatě stejný, jako v případě látek kathodoluminiscenčních. Rozdíl je pouze v tom, že u kathodoluminiscenční látky se budí přímo dopadajícími primárními elektrony, kdežto radioluminiscenční látky se budí elektrony sekundárními, které vzniknou působením radioaktivního záření.

Pro luminiscenci tuhých luminiscenčních látky z I.-III. třídy, u nichž dochází k luminiscenci v důsledku dopadu elektronu nebo elementárních korpuskulárních částic, případně pro absorpci světla určité vlnové délky (ultrafialové světlo, rentgenové záření, záření gama, ...)a u nichž luminiscence skončí ihned poté, co přestane buzení se vžil název fluorescence. Luminiscenční jevy, které trvají delší dobu (sekundy, minuty, někdy i dny) po zániku buzení byly nazvány fosforescence V dnešní době, kdy je třeba vlastnosti luminiscenčních látek měřit kvantitativně, se tyto názvy nahrazují termíny "doba dosvitu" zkráceně "dosvit" (dříve též "doba doznívání")

Témata, do kterých materiál patří