Seminární práce na RAK - Mikrovlnné obvody
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
( podobné bariéry jsou používány na jaderné elektrárně Temelín, v oplocení okolo celého areálu )
Mikrovlnné spoje
Úvod
Mikrovlnné spoje slouží k bezdrátovému přenosu dat a můžeme jimi spojit dvě sítě nebo telekomunikační zařízení bez použití retranslace na vzdálenost do 40 km.
Výhody jsou mikrovlnných spojů následující:
Pro instalaci kabeláží nejsou třeba vysoké investice. Návratnost spoje je 1 až 2 roky. Jednoduchá a rychlá instalace. Při využití retranslací možnost budování velmi rozsáhlých sítí. Mikrovlnné spoje mohou překonat takové překážky jako silnice, železnice nebo řeky. Jedinečné řešení pro přenos dat a hlasu. Přenosové rychlosti do 155 Mbps.Základy mw přenosu
Pomocí rádiového signálu mohou být na vzdálenou stranu přenášeny data o rychlosti do 155 Mbps. Každý spoj se skládá ze dvou stanic z nichž každá obsahuje parabolickou anténu, vnější jednotku (ODU) která obsahuje obvody vysílače a přijímače a vnitřní jednotku (IDU) s modulačními a demodulačními obvody, obvody rozhraní, vzdáleného dohledu apod. Protože se zařízení běžně instaluje ve venkovním prostředí, je veškerá elektronika, kterou obsahuje vnější jednotka umístěna ve vodotěsné skříni. Vnitřní jednotka se instaluje ve vnitřním prostředí a bývá zpravidla s vnější jednotkou propojena koaxiálním svodem, někdy optikou. Téměř u všech modelů je k dispozici propracovaný management, který dovoluje dohledovat nejenom vzdálenou stranu spoje, ale i rozsáhlejší sítě.
Bezpečnost přenosu
Mikrovlnné spoje mají stejně jako spoje optické proti nežádoucímu odposlechu vynikající ochranu. Přenos je neviditelný a šířka vyzařovaného svazku je velmi úzká. Pokus o odposlech by tedy způsobil přerušení svazku a tedy i spojení, čehož by si uživatel ihned všiml. Dalším argumentem je i ta skutečnost, že spoje fungují ve větších výškách nad zemí proto je možnost odposlechu prakticky nemožná. Potencionální zájemce by musel pro odposlech dat nakoupit stejnou technologii a musel by znát oprávnění k přístupu do sítě. Zjískat data od někoho kdo má do sítě přímý přístup by bylo pro něho mnohem spolehlivější a dostupnější.
Vysílaný svazek je neviditelný a velmi úzký (1-2°) Signál by mohl být odposlechnut pouze přerušením svazku. Svazek se nachází většinou ve velmi velké výšce nad zemí.Dostupnost
Mikrovlnné spoje mohou mohou bez problémů fungovat při dešti, sněžení či mlze. To však neznamená, že na vlivech počasí závislé nejsou. Instalaci a nasazení mikrovlnného spoje předchází výpočet bilance spoje, kde definujeme zisk antén, vysílací výkon, vzdálenosti mezi lokalitami, polarizaci atd. Výsledkem tohoto výpočtu je tzv. rezerva na únik, která je důležitá pro bezvadnou funkci spoje i za ztížených povětrnostních podmínek. Čím je rezerva vyšší, tím vyšší je i dostupnost spoje. V praxi se tedy mikrovlnné spoje navrhují tak, že je s nepřízní počasí již předem počítáno a jeho špatné vlivy se eliminují. Takto navržené spoje mají zpravidla dostupnost 99,99 až 99,999%.