Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
České:
Po r. 1945:
Jan Drda – Hrátky s čertem
Divadlo satiry – poté zaniká
Vítězslav Nezval – veršované protiválečné drama Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou
František hrubín – Srpnová neděle, Křišťálová noc
1956 – poč. 70. let:
Divadla malých forem – Divadlo Na Zábradlí, Semafor, Činoherní klub, Divadlo Járy Cimrmana, Divadlo za branou, Mahenova činohra
70. léta:
Studiová divadla – Divadlo na provázku, Hadivadlo, Divadlo na okraji, Studio Y, Činoherní studio
Bytové divadlo Vlasty Chramostové
Hl. dramatikové:
Václav Havel – absurdní drama Zahradní slavnost, jednoaktovka Audience (Ferdinand Vaněk)
Pavel Kohout
Ivan Klíma
Milan Kundera
Milan Uhde – drama Král-Vávra, autobiografická rozhlasová hra Velice tiché Ave
Josef Topol – drama Konec masopustu, jednoaktovka Kočka na kolejích
Česká poezie v 2. pol. 20. stol.
Starší generace básníků
Fráňa Šrámek
Stanislav Kostka Neumann
Konstantin Biebel
František Halas
Jaroslav Seifert
Vítězslav Nezval
Vilém Závada
František Hrubín (sb. Krásná proti chudobě, drama Srpnová neděle, lyrickoepická skladba Romance pro křídlovku)
Vladimír Holan (lyrickoepická báseň Terezka Planetová, bás. skladba Noc s Hamletem, b. sb. Asklépiovi kohouta)
Básnické skupiny, které se představily na podzim 1947 v umělecké besedě:
Ohnice – k Ortenovi; sborník Ohnice; např. Kamil Bednář, Zdeněk Urbánek, Bohuslav Březovský
Mladí katolíci – časopis Akord, Vyšehrad; Vladimír Vokolek, Ivan Slavík, Zdeněk Rotrekl
Syntetický realismus – Jiří Hájek, Ivan Skála, Vlastimil Školaudy
Skupina kolem Mladé fronty – Oldřich Kryštofek, Jaromír Hořec, František Listopad
Skupina Ra – sborník Skupina Ra; Ludvík Kundera, Zdeněk Lorenz, Oldřich Wenzl
Skupina 42 – Ivan Blatný (sb. Tento večer, Hledání přítomného času), Jiří Kolář (sb. Dny v roce, experimentální sb. Prometheova játra), Josef Kainar (sb. Nové mýty, Moje blues)
Mimo b. skupiny:
Oldřich Mikulášek (sb. Ortely a milosti, Šokovaná růže)
Jan Skácel (sb. Kolik příležitostí má růže, Hodina mezi psem a vlkem, soubor fejetonů Jedenáctý bílý kůň)
Generace května:
Miroslav Holub – Denní služba, Achilles a želva, Slabikář (b. Óda na radost), Jdi a otevři dveře (b. Pes v lomu), Beton, Naopak, …
Karel Šiktanc, Jiří Šotola, Miroslav Florian, …
Mladší generace básníků
Josef Hanzlík
Ivan Wernish – sb. Kam letí nebe, Těšení, Zimohrádek, Dutý břeh, Loutky, výbory Žil-nebyl, zasuté zahrady, …
Jiří Gruša
Petr Kabeš
Pavel Šrut
Milan Nápravník
Antonín Brousek
Václav Hrabě
Jiří Suchý
Jan Vodňanský
Jiří Kolář
Bohumila Grögerová
Josef Hiršal
Emil Juliš
Miloslav Topinka
Vladimír Burda
80. léta
Jiří Rulf
Michal Ajvaz
Miloslav Huptych
Zdena Bratršovská
Sylva Fischerová
Jáchym Topol (sb. Miluji tě k zbláznění)
Undergroundová tvorba:
Egon Bondy – Pražský život, Bez paměti by se žilo lépe