Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura 30. – 50. let 19. století - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (624.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Erben vycházel ze studia lidové poezie a přejímal některé postupy lidové epiky. Svůj básnický výraz opíral o lidový jazyk, který dokonale znal a dovedl využít. Jeho balady mají dramatický ráz, který dosahuje využitím maximálně stručné popisnosti, využitím dialogů. Dalším rysem je prudký dějový spád, dokonalá přesnost výrazu, zvukomalba.

Josef Kajetán Tyl (1808 – 1856) – významný představitel českého divadla 19. století. Narodil se v Kutné Hoře v rodině vojenského hudebníka, později krejčího. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové – jako profesor a dramatik na něj působil V. K. Klicpera. Nedokončil studia na filozofii, dva roky hrál v kočovné společnosti, později se

stal úředníkem u Vojenské správy (vojenský písař v Josefských kasárnách), v roce 1834 založil spolu s K. H. Máchou, J. Kollárem a K. Sabinou ryze české Kajetánské divadlo, r. 1842 opouští úřednické zaměstnání a věnuje se divadlu (vedlejší scéna Stavovského divadla). Byl odkázán pouze na příjmy dramatika a redaktora. Po porážce revoluce roku 1848 (prosazoval důsledný demokratismus i jako poslanec říšského sněmu) žije ve stísněných poměrech, byl nucen opustit Prahu. Vstoupil do kočovné společnosti. Vyčerpán životními útrapami a nemocí umírá v Plzni, kde je později po něm pojmenováno divadlo. Jeho rodinný život byl ohraničen pozoruhodným partnerským trojúhelníkem. Ačkoliv byl mužem herečky Magdalény Forchheimové, svých sedm dítek počal s její mladší sestrou Annou. O výchovu potomstva se obě sestry dělily a s Tylem, i samy navzájem, přitom harmonicky vycházely. J. K. Tyl byl všestranně nadaný – psal verše i prózu, dramata i literární kritiky. Významná je jeho žurnalistická činnost – byl obratným novinářem a některé z časopisů, které řídil, si zachovaly význam a místo v dějinách české žurnalistiky – Květy, Vlastimil, Pražský posel, významné byly i Sedlské noviny, které vycházely jen několik měsíců v roce 1849. Tyl si kladl za cíl (ve všech časopisech, které redigoval) politicko–společenskou výchovu lidu v co nejširším měřítku.

Dílo – prozaická tvorba – píše především povídky historické – chtěl v nich ukázat, jak vést národní boj v současnosti. Statný Beneda, Rozina Ruthardova, Dekret kutnohorský.

– povídky ze současnosti – hrdiny jsou převážně mladí lidé, kteří musí pro své vlastenecké ideály překonávat různé překážky. Zvláštní pozornost věnoval osudům umělců – Rozervanec – polemizuje s romantickým životním postojem a ne zcela vhodně karikuje Máchu. Na ostrou kritiku K. H. Borovského narazila povídka Poslední Čech, která představuje jakousi rozpačitou neurčitost, silné slovně prohlašované vlastenectví, chybí ji sociální a politická stránka.

– největší zájem měl Tyl o dramatickou tvorbu. Začíná překlady dobových německých dramat (uváděl je i pod cizími jmény, v některých hrách se opíral o cizí vzory). V roce 1846 se stává dramaturgem Stavovského divadla a tehdy začíná vrchol jeho dramatické tvorby. Jeho drama lze rozdělit na:

Témata, do kterých materiál patří