Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Husité, renesance, baroko v českých zemích - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.09 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

04. – A. Husitská literatura (krize koncem 14. století, reformní hnutí, J. Hus, kazatelé, Vavřinec z Březové, P. Chelčický) B. Humanismus a baroko v české literatuře (charakteristika, 16. století, politická situace, J. Blahoslav, kroniky, J.A. Komenský, emigrace)

H i s t o r i c k é s o u v i s l o s t i :

► Krize ve společnosti – slabá vláda Václava IV., Karel IV. podporoval vysokou šlechtu, za vlády Václava IV. vysoká šlechta nespokojená. Boj o politickou a ekonomickou moc.

– rozpory v církvi, papežské schizma – Evropě dochází k rozdělení vlivu mezi dvěma papeži. Dva papeži v Avignonu, další je v Římě. Církev je hodně bohatá → lidem se to nelíbí, zbrojí. Požadavek, aby se církev vrátila k chudobě. Morální krize církve. Lidé stojí proti panovníkovi, městu, šlechtě, církvi. Úsilí myslitelů a kazatelů o nápravu (reformu). Kališníci – utrakvisté. Roste zájem o Bibli (je úplně přeložena do češtiny) – vzor pro mezilidské vztahy.

► 1409 – Dekret kutnohorský – odnětí většiny hlasů Němcům na pražské univerzitě. Ti měli dosud privilegované postavení, na jednáních a hlasováních měli tři hlasy, kdežto Češi jeden. Univerzita tak stála jako velice vlivní instituce proti králi. A tak král tento poměr změnil – přiřkl tři hlasy Čechům a jeden Němcům. Ti na to reagovali tak, že se sebrali a odešli do Německa a tam dštili síru na Čechy a jejich krále.

► 6. 7. 1415 – upálením mistra Jana Husa.

► 1419 – vzplanutí husitství (chudina se zmocnila vlády na Novém Městě – Jan Želivský).

► 1420 – Čtyři pražské artikuly – program husitů, který požadoval svobodu kázání, svobodu přijímání podobojí, zákaz světské vlády kněžstva a stíhání smrtelných hříchů.

► Průběžně probíhají husitské války.

►1431 – basilejský koncil, kde se v diskuzi střetli představitelé husitů a katolické církve. Již zde byl očividný rozpor mezi kališnickou šlechtou a stoupenci radikální linie.

► 30. 5. 1434 – bitva u Lipan, kde byli poraženi sirotci a táborité umírněnými husity a katolíky

► 1436 – konečný zápis tzv. kompaktát (ujednání mezi českým sněmem a zástupci basilejského koncilu o podmínkách míru – za návrat k jednotné církvi povoleno husitům laické přijímání z kalicha).

► 1452 – počátek vlády krále Jiřího z Poděbrad (zprvu jen jako zemský správce), který sjednotil roztříštěnou zemi, v níž bojovali o moc jak utrakvističtí, tak katoličtí představitelé šlechty.

► Mizí – duchovní a rytířská epika (světec a rytíř) = vysoký styl, středověké drama, světská lyrika.

► V popředí – satira (kritika nedostatků), duchovní píseň (možnost účasti lidu, píseň má funkci nejen modlitby, ale reaguje i na otázky praktického života), traktát (učené pojednání, středověká náboženská úvaha), kronika, kázání (působivost živého slova, funkce informační a agitační).

Témata, do kterých materiál patří