Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Ivan Klíma Moje první lásky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (30.66 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

V restauraci jsem u stolku zahlédl sestřičku z ordinace. Upíjela víno ve společnosti dívky, která navzdory zničujícímu úsilí venkovského kadeřníka mi připadala hezká. Všechno v její tváři bylo výrazné: husté obočí, smyslná ústa i nos – podlouhlý a štíhlý- , jako jsem jej znal z obrázků antických soch. Sestřička na mě zamávala; zrovna o mně mluvili, příjmení její přítelkyně Heleny se totiž liší od mého jen zdrobňující koncovkou. Potěšilo mě, že si zapamatovala mé příjmení, i když jen kvůli jménu přítelkyně. Helena, dozvěděl jsem se , učí tady na obecné škole. Připomněl jsem si vlastní paní učitelku, k níž jsem před dvaceti lety vzhlížel jako k všemocné a vševědoucí, a řekl jsem, že moje téměř jmenovkyně má hezké povolání.

Poprvé kdy se potkávají Klíma s Helenou.

Nepřesvědčoval jsem ji, jen jsem řekl: „Budu za tebou jezdit. Zatím. Třeba každý týden.“
„Jsi blázen! Jak dlouho myslíš, že tě to bude bavit?“ Přitiskla se ke mně. Měla suché, horké rty. Dýchala rychle. V ústech jsem ucítil její jazyk. Teď nedýchala, vypjala se v mém náručí a tiše zasténala. „Ty můj milý, černý, drahý démone!“
Byli jsme tu sami, kousek za námi se začínala na svahu houština, terá nás mohla skrýt.
Snad zachytila můj pohled. „Ne, ne,“ vytrhla se mi. Objal jsem ji znovu.
„Už dost, už dost! Nechtělo by se mi pak od tebe. A už přece musím!“

Klíma je už zamilovaný do Heleny a nechce jí opustit.

Učitelce z přehrady už jsem nenapsal, od ní jsem zprávu neočekával, ani ve vzpomínkách se mi neozývala tak naléhavě, abych jí musel odpovídat. Těsně před začátkem nového školního roku jsem však dostal dopis. Úhledné písmo na obálce jsem ihned poznal a na okamžik mě ovládnulo vzrušení, které jsem neodkázal potlačit. V obálce jsem našel svatební oznámení a snímek nevěsty i usmívajícího se ženicha. Brala si vojáka, jeho jméno se mému vůbec nepodobalo, zato tvář mi připadala povědomá. Bohužel bratrance jsem z fotografie odstřihl a nenávratně zahodil, nebyl jsem si tedy zcela jist, ale vlastně na tom nezáleželo.

Klíma zjišťuje, že žena do které se zamiloval, je zasnoubená.

Témata, do kterých materiál patří