Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Realismus ve světové literatuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (60.82 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Druhotným projevem naturalismu jsou potom drastické, mnohdy až odpuzující scény, obrazy destrukce osobnosti. V kritickém realismu je často výsledný obraz společnosti obrazem úpadku (viz např. Balzac), v naturalistickém díle výsledkem zachycení zdokumentování vlivu dědičnosti a prostředí na člověka je také obraz úpadku, jen ještě právě v drastičtější, odpudivější podobě. Nejspíš právě proto, že lidé se nemohou vzepřít, nemohou se z toho determinujícího vlivu (tedy ani z úpadku) dostat, vymanit; je to beznadějné, bezvýchodné - zejména biologické a fyziologické stránky jedince jako je dědičné zatížení, ze kterého se nelze vyvázat, podléhání pudům, proti nimž člověk nic nezmůže, omezující příslušnost ke společenské vrstvě, z níž se člověk nemůže vymanit, jakkoli o to usiluje atd. Autoři se zaměřují na všechny vrstvy společnosti, i když na společenskou spodinu asi nejvíce.

Dnes, když něco označujeme jako naturalistické, máme na mysli právě ten sekundární, přenesený význam, tj. drastické, odpudivé.

Teoretikem naturalismu a jeho hlavním představitelem je francouzský spisovatel Emile ZOLA.

K vývoji realismu, zejm. ke vzniku naturalismu, přispěl francouzský literární vědec, filozof a sociolog Hyppolit Taine [Ypolit tén], dle něhož je umělecké dílo výsledkem působení 3 hlavních činitelů: rasy, (tj.biologického a dědičného elementu), prostředí a momentu (doby). Právě zdůraznění vlivu dědičnosti a prostředí se projevilo v literárním naturalismu.

Emile ZOLA (1840 – 1902)

Nejvýraznější představitel naturalismu, prozaik, literární teoretik. (Zaslal otevřený dopis prezidentovi, v němž se zastával Dreyfuse - Dreyfusova aféra – soudní proces zinscenovaný vojenskými kruhy na podkladě podvrženého obvinění ze špionáže ve prospěch Německa. Obviněn důstojník židovského původu Alfréd Dreyfus. Mohutné protestní hnutí demokratické veřejnosti vedlo nejprve k omilostnění Dreyfuse, roku 1906 k rehabilitaci)

Zola chtěl vytvořit podobný románový cyklus jako Balzac, ale podávající obraz 2. poloviny 19. století. A chtěl postupovat přísně vědecky. Vypracoval teorii románu, již vydal pod názvem Experimentální román (1870). Podle této teorie musí být román postavený na vědeckém základě a spisovatel má být jen nestranným pozorovatelem a registrátorem, koordinátorem faktů, vlastně má jen zdokumentovat ten vliv dědičnosti a prostředí na člověka. Naturalistický román je tedy výkladem lidského života, sociologickou studií, a má proto stejnou vědeckou hodnotu jako přírodovědný experiment, chce dokázat určitou zákonitost. Zola nechce studovat stavy duše, chce postihnout jen fyzické stavy. Důležitá je přitom objektivnost, absence emocí a nezaujatost – autor je sběratelem, zapisovatelem faktů, nehodnotí skutečnost, nezaujímá stanovisko, nesoudí, nevyslovuje závěry.

Témata, do kterých materiál patří