Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Realismus ve světové literatuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (60.82 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Tuto teorii aplikoval na cyklu románů Les Rougon – Macquart (Růžn Mekartové). Nejdříve vykreslil rodokmen této početné rodiny, a aby byl vliv dědičnosti dostatečně výrazný, vybral Zola za předky rodiny nervově nemocnou ženu, jejího zdravého manžela Rougona a milence alkoholika Macquart. Na manželských i nemanželských potomcích se postupně projevují vlivy těchto defektů. Aby se naturalistická teorie projevila ještě výrazněji, jsou postavy umístěny do nejrozličnějších prostředí.

Nejslavnější romány cyklu Les Rougon – Macquart:

Zabiják (1877) – naturalistický román zobrazující úpadek a zmar lidských životů v beznadějném prostředí bídy, alkoholu a duchovní prázdnoty. Do Paříže přijíždí venkovská dívka Gervaisa a bere s sebou i své děti a druha Lantiera. Ten ji však brzy opouští. Gervaisa pracuje jako pradlena, začíná se o ni ucházet dělník - klempíř Coupeau a ona si ho bere za muže. Zpočátku se jim daří dobře, narodí se jim dcerka Nana. Coupeau ale utrpí v práci těžký úraz, dlouho se léčí, zvykne si na zahálku a stává se z něho alkoholik. Gervaisa je nucena živit celou rodinu sama a ještě se starat o nemocného, z něhož se stal alkoholik a povaleč, i o bývalého druha, příživníka Lantiera, který se k ní znovu nastěhuje. Alkohol se stává v rodině nepřítelem číslo jedna – Coupeau jím zahání pocit prázdnoty a špatného svědomí. Nakonec umírá jako lidská troska na delirium tremens. Také Gervaisa začne podobně morálně upadat, sama propadne alkoholu, ztrácí práci a je z ní žebračka. Dcera Nana se stává prostitukou. Beznaděj a trápení Gervaisy končí až její smrtí.

Nana – sleduje další osudy dcery Gervaisy, prostředí vyšší společnosti (X Zabiják), ale vyznění v podstatě stejné – i v případě vyšších vrstev má rozhodující vliv na morálku prostředí a dědičnost, i zde úpadek, rozklad spol., zhýralý život.

Břicho Paříže – naturalistický román z prostředí pařížské tržnice; Germinal – z prostředí horníků; Lidská bestie aj.

Hlavním cílem naturalismu je obnažit člověka v jeho fyziologické podstatě, předložit ho čtenáři jako bytost řídící se pudy – nikoli vůlí, výchovou, rozumem. Ukazuje pasivní postavy vydané napospas sociologickému a biologickému předurčení. Postavy se většinou účinně nebrání, podléhají svému předurčení. Člověk v jeho pojetí je tvor bez duše, omezený jen na fyziologické potřeby, podobá se spíš zvířeti.

Které postavy románu by mohly mít čtenářovy sympatie? Žádné. Nelze k nim cítit sympatie. Ani autor (vypravěč) nemá k postavám žádný vztah a vlastně ani nesmí – v duchu Zolovy teorie.

Charakteristika díla Zabiják z hlediska jazykového a kompozičního:

Jazyk přizpůsobil autor prostředí, v němž se děj odehrává – pařížské krčmy, prostředí nejnižších společenských vrstev. Píše spisovně, ale v dialozích využívá vulgarismy, argot. Vypravěč - autor - přesně popisuje jednání postav, způsob jejich myšlení. Popis je nejnosnější složkou románu, dokáže jím vystihnout prostředí, jednotlivce i dav. Klade velký důraz na detailní popis prostředí i situací, např. podrobné líčení alkoholového deliria v Zabijákovi.

Témata, do kterých materiál patří