Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Teorie literatury - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (168 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

26. – Charakteristika eposu

Epos = epický žánr, rozsáhlá veršovaná skladba, která má obsáhlý, pomalý děj. Objevují se tu tzv. epické šíře (rozsáhlé epizody), většinou líčí hrdinské činy, války, bohatýrské činy, je tu mnoho postav a událostí.

1. Pro kterého básníka se staly Homérovy eposy vzorem? Pro Publia Vergilia Mara – epos Aeneis.

2. Znáš jména v textu z řecké mytologie? Achilles – řecký hrdina, po narození ponořen matkou do řeky Styx (podsvětí) – jediné zranitelné místo pata, bojoval u Tróje; Danaové = u Homéra označení všech Řeků; Hádes – bůh podsvětí, bratr Diův; Agamemnón – mykénský král, vrchní velitel Řeků v trojské válce, zabit manželkou Klytaiméstrou, pomstěn synem Orestem; Zeus – nejvyšší bůh.

2. Jakého typu je antické náboženství? Polyteismus.

3. Určování souvětí. „O hněvu, ó bohyně, Achilla zpívej, příčině běd, jenž bez počtu ztrát, byl Danaům zdrojem.“ – souvětí podřadné, VV – přívlastková.

4. Najdi v textu zájmena a urči jejich druh. Jim – osobní, jejich – přivlastňovací, toť – ukazovací, té – ukazovací, to – ukazovací, je – osobní.

27. – Počátky národního jazyka

9. stol. │ 10. stol. │ 11. stol. │12. stol.│ 13. stol. │ 14. stol.

staroslověnština │staroslověnština + latina │ latina (staroslověnština – Sázavský klášter do r. 1097) │ latina │ latina │ čeština

Lidé celou dobu mluví česky, pouze jazyk písemnictví se mění podle doby (staroslověnština → latina → čeština).

1. Do kdy se u nás užívala staroslověnština? Do 11. století (Sázavský klášter), pokus o obnovení v době Karla IV.

2. Kdy se začínají formovat tři slovanské jazykové větve? 11., 12. století, přechod od staroslověnštiny k češtině, západo/východo/jihoslovanské jazyky.

3. Do které doby spadají počátky našeho národního jazyka? Do 13. století.

4. Řečnické otázky – charakteristika. Odpovídá si na ně sám řečník, nevyžaduje odpověď, odpověď není zpravidla ani očekávána. Slouží k zaujetí posluchače. Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání. Může být výrazem nejistoty, častěji však bývá užívána profesionálními řečníky (politici, pedagogové). Ti tuto otázku položí a zpravidla si na ni ihned odpovědí.

5. Urči v poslední větě druh souvětí a jednotlivých vět. „Kterak se tedy vy nestydíte připomínat jen tři jazyky a chtíti, aby ostatní jazyky a národy byly slepé a hluché.“ – dvě VH – poměr slučovací, souvětí souřadné, VV – předmětná.

6. O jaký přísudek se jedná v poslední větě a čím je vyjádřen? Několikanásobný přívlastek – jmenný se sponou.

28. – Charakteristika lyriky jako literárního žánru

Sonet od Francesca Petrarcy.

1. V jaké formě je báseň napsána, co o ní víš? Sonet – znělka, žánr lyrické poezie. Základem jsou vjemy. Vyznačuje se tím, že první kvartet je teze, druhý kvartet antiteze a dva tercety synteze – 4433. Má dohromady 14 veršů a obvyklé schéma je abba (obkročný rým). Sonet se rozbíjí v renesanci.

Témata, do kterých materiál patří