Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Teorie literatury - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (168 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. Kdo z českých básníků píše sonety? J. Vrchlický, K. H. Mácha, J. Kollár, V. Nezval.

3. Co je to lyrika a jaké lyrické žánry znáš? Latinsky lyricus = týká se písní. Básnictví vyjadřující subjektivní pocity, nálady autora, přírodu, vlastenectví apod. Jeden ze základních literárních druhů. Lyrické žánry – píseň, elegie, epitaf, hymnus, dithyramb, satira, epigram, pásmo.

4. Urči druh souvětí. „Jsem znaven myslet, proč je tomu tak, že na vás myslet nikdy neunaví?“ – tři věty, 1. VH, souvětí podřadné.

5. Urči syntaktické dvojice (podmět a přísudek) ve třetí větě. „Myslet – neunaví.“

29. – Vliv J. Husa na vývoj češtiny, charakteristické rysy humanistické češtiny, přechodníkové vazby

  1. 1. Jak se vyvíjel národní jazyk do 15. století? Viz osa u otázky 27.

Najdi slovo, ve kterém došlo ke hláskové změně. Panie → paní, poslúchali → poslouchali, viera → víra, božie → boží.

2. Do jaké míry ovlivnil J. Hus vývoj českého jazyka? Odstranil spřežkový pravopis, místo něj zavedl pravopis diakritický – rozlišující, tj. se znaménky, dlouhé samohlásky označil čárkou. Pro češtinu ustálil tři časy – minulý, přítomný, budoucí. Nahrazoval německá slova českými → bohatá slovní zásoba, odstraňoval archaismy.

3. Slovo list je původně sdělení/zpráva, jakým synonymem bychom ho nahradili dnes? Dopis, psaní, e-mail.

4. Urči druh souvětí. „Prosím vás a napomínám, aby pána Boha poslúchali, jeho slovo velebili a rádi slyšeli, plnili.“ – první dvě VH – souřadně souvětí v poměru slučovacím, 4 VV.

  1. Text z Komenského Kšaftu umírající matky jednoty bratrské:

1. Jaký byl program národních humanistů? Snaha o rozšíření humanistické vzdělanosti, vyrovnání se s kulturou jiných evropských zemí, převaha naukového charakteru literatury, literatura pro měšťanstvo, zaměřená k životní praxi, vliv latiny na rozkvět spisovné češtiny.

2. Jaké literární druhy se v humanismu rozvíjely? Gramatiky (J. Blahoslav), kroniky (V. Hájek z Libočan, D. Adam z Veleslavína), odborná díla (J. Blahoslav, J. A. Komenský), překlady (Bible Kralická).

3. Charakteristické rysy humanistické češtiny. Složitá konstrukce věty, vzorem je latina – soustava vět spojená do dvoudílného souvětí, jehož části se oddělují dvojtečkou nebo středníkem a nazývají se předvětí a závětí = jádro výpovědi, sloveso na konci věty.

4. Najdi v textu přechodníky a pohovoř o jejich tvoření. Přechodníky se dělí na přítomné a minulé. Přítomné – tvoří se od kmene přítomných nedokonavých sloves, koncovky –a, –ouc, –ouce; –e/ě, –íc, –íce; –eje, –ejíc, –ejíce; –aje, –ajíc, –ajíce. Vyjadřují souběžný děj s větou hlavní. Minulé – od kmene minulých dokonavých sloves, např. nes, nesši, nesše; vykonav, vykonavši, vykonavše. Přechodníky slouží k těsnějšímu vyjádření, mají ráz knižní až archaický, vyskytují se v psaném projevu, ve větě jsou doplňkem.

Témata, do kterých materiál patří