Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Teorie literatury - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (168 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1. Čím se lišilo dílo z něhož je otázka od tehdejší literární produkce? Jazykovou a uměleckou úrovní.

2. Objasni termín kompozice (výstavba) uměleckého literárního díla a uveď, jaké jsou základní složky díla. Latinsky componere = skládat. Kompozice je výběr a uspořádání tématických prvků v díle. Druhy:

a) chronologická (chronos = čas) – kronikářská, přirozené uspořádání jevů v časovém sledu

b) retrospektivní (retro = zpět) – detektivky, zpětný pohled na události

c) rámcová – vložení několika příběhů do příběhu hlavního, např. Pohádky tisíce a jedné noci

d) řetězová – na jednu událost navazují události nové, bývá spojené jednou postavou, např. Osudy dobrého vojáka Švejka, F. L. Věk

e) paralelní (parallelos = rovnoběžný) – dvě nebo více dějových linií prostupujících dílem

Struktura literárního díla – tématika – řecky thema = předmět, položka. Je to soubor témat, jednotlivá témata spolu většinou souvisejí a mohou tvořit „vyšší témata“ a „nižší témata“.

– kompozice – viz ↑

– jazyk – základem je národní jazyk. Spisovné jazykové prostředky – termíny (slova odborná), slova archaická (archaios = starobylý, slova zastaralá, dnes jsou nahrazena již jinými slovy), historismy (označují skutečnost, která dnes již neexistuje, např. názvy starých zbraní), knižní slova (v psaném jazyce, při slavnostních projevech apod.), neologismy (nová slova), poetismy (slova básnická); nespisovné jazykové prostředky – dialekt (nářečí, na určitém území), obecná čeština (interdialekt, celonárodně rozšířená nespisovná vrstva jazyka), slang (jazyk pracovních nebo zájmových skupin, profesní mluva), argot (mluva spodních živlů, lidí z okraje společnosti), slova expresivní (vulgarismy, citová slova).

3. Jaký je rozdíl mezi volným a těsným přívlastkem? Volný – vyjadřuje doplňující vlastnost, ale nepodstatnou (lze ho vypustit beze změny smyslu z věty), odděluje se čárkou (uprostřed věty čárkami z obou stran). „Plné vrásků“. Těsný – vyjadřuje podstatnou vlastnost (nelze ho vypustit beze změny smyslu z věty), neodděluje se čárkou.

4. Urči druh souvětí, jednotlivých vět. 1. VH, souvětí podřadné, 2. VV – časová, 3. VV – přívlastková.

5. Nahraď poslední VV větným členem (přívlastkem). „Do oka plného dobroty a lásky“.

34. – Útvary novinářské prózy

Jan Neruda – Povídky malostranské – Doktor Kazisvět.

1. Vyjádři synonymicky: „Jako když vichr zvadlý list honí sem a tam.“ → nepravidelná chůze, neuspořádaný pohyb, klátí se…

Synonymicky nahraď: „suchá postavička“ → vyschlá, bez života, hubená…

2. Co jsou to synonyma a antonyma? Synonyma = slova souznačná, tzn. mající stejný význam a slova mající téměř stejný význam, Antonyma = slova protikladná, tzn. opačného významu.

Témata, do kterých materiál patří