literatura starověku
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
„otec historie“, skvělý vypravěč zajímavých povídek o vládcích i prostých lidech
Thukydides /asi 455–396/
psal o dějinách peloponéské války / konec 5. stol. př.n.l. / - charakterizoval některé hlavní politické osobnosti.
Řečnictví
Démosthenes /384–322 př.n.l. /
nejvýznamnější antický řečník, proslavil se především tzv. filipikami /čtyřmi řečmi proti králi / Filipu II. Makedonskému, který ohrožoval nezávislost řeckých městských států.
Filozofie
Platón – Ústava
Aristoteles – Poetika, Rétorika
Věda
Euklides
Archimédes
helenistické období
Řecká literatura se rozšiřuje na území Egypta, Přední Asie a Indie. Tam získává kosmopolitní ráz. Centrem říše se stává Alexandrie v Egyptě, kde je založena obrovská knihovna.
Římská literatura
V době, kdy řecká kultura dosáhla vrcholu, byli Latinové, předkové Římanů, polokočovným kmenem pastevců a lovců. Latinská římská literatura nebyla tak bohatá jako řecká, od níž dlouho přebírala hotové útvary i témata. Uměleckého vrcholu dosáhla až v prvních desetiletích císařství, tj. na začátku 1. st. př. n.l.
V Římě se rozvíjí:
dramatická tvorba
básnická tvorba
řečnictví
historické spisy
Drama
Titus Platu /250–184 př. n.l./
Rozvinul podle vzoru pozdní řecké komedie římskou dramatickou tvorbu. Jeho hry mělo obecenstvo ve velké jo oblibě. Nejznámější z her jsou:
Vychloubačný voják
Komedie o hrnci
Lišák Pseudovlád
Platu si vybíral náměty z událostí denního života. Uváděl na scénu zamilované mladíky, zklamané otce, lakomce, prohnané otroky i nevěstky. Psal hovorovým jazykem. Jeho komedie inspirovaly i mnohem později četné dramatiky /např. Millere – Lakomec/.
Básnická tvorba
Gaius Valerius Catullus /87–54 př.n.l./
představitel milostné poezie
ústředním tématem jeho básní je láska k dívce Lesbii.
Vláda prvního římského císaře Oktaviána Augusta /63-14 př.n.l./ usilovala o upevnění státu – státní zřízení měla podle císaře posilovat i literární tvorba. Proto Augustus podporoval ty básníky, kteří svým dílem připomínali staré římské ctnosti – plnění závazků k bohům, vlasti, rodině, statečnost, poctivost a oslavovali římské tradice. Literárním mluvčím Augustových snah o obrodu římského impéria se stal básník Publius Vergilius Maro.
Publius Vergilius Maro /70-19 př.n.l./
Svými současníky byl pokládán za nejlepšího římského básníka
Zpěvy pastýřské /Bukolika/
Zpěvy rolnické /Georgika/- zdůrazňují význam práce a půvab života na venkově
Vergiliovým nejproslulejším dílem je epos Aeneis.
Aeneis
Aeneovi, hlavnímu hrdinovi eposu bylo souzeno, aby uprchl z hořící Tróje. Po krušné cestě uprchl do Itálie a založil Řím. Prvních šest z dvanácti zpěvů vyplňuje líčení útrap a bloudění po moři, zastavení v Kartágu a milostné vzplanutí ke královně Dido. Vyprávění o cestě a bloudění připomíná Homérovu Odysseu. Druhá polovina eposu oslavuje Aeneovy hrdinské boje na italské půdě a volně navazuje na Homérovu Iliadu. Aeneas je líčen jako pravý muž. Ve skladbě je obsaženo poučení o slavné minulosti