Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




literatura starověku

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

„otec historie“, skvělý vypravěč zajímavých povídek o vládcích i prostých lidech

Thukydides /asi 455–396/

psal o dějinách peloponéské války / konec 5. stol. př.n.l. / - charakterizoval některé hlavní politické osobnosti.

Řečnictví

Démosthenes /384–322 př.n.l. /

nejvýznamnější antický řečník, proslavil se především tzv. filipikami /čtyřmi řečmi proti králi / Filipu II. Makedonskému, který ohrožoval nezávislost řeckých městských států.

Filozofie

Platón – Ústava

Aristoteles – Poetika, Rétorika

Věda

Euklides

Archimédes

helenistické období

Řecká literatura se rozšiřuje na území Egypta, Přední Asie a Indie. Tam získává kosmopolitní ráz. Centrem říše se stává Alexandrie v Egyptě, kde je založena obrovská knihovna.

Římská literatura

V době, kdy řecká kultura dosáhla vrcholu, byli Latinové, předkové Římanů, polokočovným kmenem pastevců a lovců. Latinská římská literatura nebyla tak bohatá jako řecká, od níž dlouho přebírala hotové útvary i témata. Uměleckého vrcholu dosáhla až v prvních desetiletích císařství, tj. na začátku 1. st. př. n.l.

V Římě se rozvíjí:

dramatická tvorba

básnická tvorba

řečnictví

historické spisy

Drama

Titus Platu /250–184 př. n.l./

Rozvinul podle vzoru pozdní řecké komedie římskou dramatickou tvorbu. Jeho hry mělo obecenstvo ve velké jo oblibě. Nejznámější z her jsou:

Vychloubačný voják

Komedie o hrnci

Lišák Pseudovlád

Platu si vybíral náměty z událostí denního života. Uváděl na scénu zamilované mladíky, zklamané otce, lakomce, prohnané otroky i nevěstky. Psal hovorovým jazykem. Jeho komedie inspirovaly i mnohem později četné dramatiky /např. Millere – Lakomec/.

Básnická tvorba

Gaius Valerius Catullus /87–54 př.n.l./

představitel milostné poezie

ústředním tématem jeho básní je láska k dívce Lesbii.

Vláda prvního římského císaře Oktaviána Augusta /63-14 př.n.l./ usilovala o upevnění státu – státní zřízení měla podle císaře posilovat i literární tvorba. Proto Augustus podporoval ty básníky, kteří svým dílem připomínali staré římské ctnosti – plnění závazků k bohům, vlasti, rodině, statečnost, poctivost a oslavovali římské tradice. Literárním mluvčím Augustových snah o obrodu římského impéria se stal básník Publius Vergilius Maro.

Publius Vergilius Maro /70-19 př.n.l./

Svými současníky byl pokládán za nejlepšího římského básníka

Zpěvy pastýřské /Bukolika/

Zpěvy rolnické /Georgika/- zdůrazňují význam práce a půvab života na venkově

Vergiliovým nejproslulejším dílem je epos Aeneis.

Aeneis

Aeneovi, hlavnímu hrdinovi eposu bylo souzeno, aby uprchl z hořící Tróje. Po krušné cestě uprchl do Itálie a založil Řím. Prvních šest z dvanácti zpěvů vyplňuje líčení útrap a bloudění po moři, zastavení v Kartágu a milostné vzplanutí ke královně Dido. Vyprávění o cestě a bloudění připomíná Homérovu Odysseu. Druhá polovina eposu oslavuje Aeneovy hrdinské boje na italské půdě a volně navazuje na Homérovu Iliadu. Aeneas je líčen jako pravý muž. Ve skladbě je obsaženo poučení o slavné minulosti

Témata, do kterých materiál patří