Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13. Vliv logistiky na životní prostředí, zpětná logistika. City logistika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (33.82 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

V ně zastavěného území měst vznikají nové rodinné domy, obchodní parky, průmyslové parky a logistické parky. Je-li vývoj ponechán, neřízeným tržním silám vede k nehospodárnosti a ke zhoršení životního prostředí.

Řešení této problematiky spočívá:

V provázanosti toku zboží, jehož lze dosáhnout soustředěním vstupujících toků do GATEWAY tj. logistického centra na okraji města, v němž jsou dodávky zboží přicházející od různých dodavatelů tříděny, kompletovány a konsolidovány tak, aby zboží mohlo být uvnitř města přepraveno k příjemci jako jedna ucelená zásilka jedním vhodným dopravním prostředkem.

V opačném směru mohou být organizovány toky zboží a odpadů opouštějících území města. Zároveň lze zajistit vytížení zpětných jízd, resp. Lepší využití dopravního parku.

Rozdíl mezi City logistikou a městskou logistikou

CITY LOGISTIKA = řešení omezené na toky zboží z průmyslu a obchodů, obvykle vztažené jen k území městského centra

MĚSTSKÁ LOGISTIKA = řešení zahrnující i řetězce spojené s komunálními službami, zdravotnictvím, bankovnictvím, pojišťovnictvím, poštovnictvím, či se správou

Teoreticky vzato, logistické řešení pro město by správně mělo obsáhnout všechny složky. Tedy nejen logistické řetězce nákladní dopravy ale i osobní doprava na území celé aglomerace (města).

V praxi uplatnění logistiky ve městech naráží na řadu problémů:

  1. Na straně obchodu – organizační, technické a ekonomické problémy

  2. Na straně omezených podmínek pro provoz, vykládku, nakládku a svoz zboží, materiálů či odpadů daných dopravních situací hlavně na územích městských center. Proto iniciativa spočívá spíše na orgánech měst a poskytovatelích logistických služeb.

Urbánní rozvoj velkých měst a aglomerací

Urbanizace je spojena se vznikem a rychlým růstem velkých průmyslových celků přitahujících pracovní síly z venkova. Proces stěhování obyvatelstva z venkovských sídel do měst a s tím související rozšiřování městského způsobu života.

Suburbanizace je spojená s útlumem těžkého průmyslu a s odchodem pracovních sil do terciální sféry a do lehkého průmyslu (výroba na linkách instalovaných v rozlehlých halách) stavěných na levnějších pozemcích ve větší vzdálenosti od center měst, v tzv. suburbiích). Vznikají tak příležitosti pro kvalifikovanou pracovní sílu a v důsledku těchto vlivů dochází ke zlepšení dopravní infrastruktury a úrovně obchodu a služeb také mimo centra měst.

Desurbanizace je vyvolána změnou v oblasti výrobnách technologií. Menší podniky kooperují v řetězcích, které jsou umístěny ve velkých vzdálenostech od center měst.

Brownfields jsou nemovitosti, které byly v minulosti využívány například jako průmyslové podniky, haly, letiště apod., nicméně toto své využití ztratily a nyní jsou zanedbané, kontaminované, neefektivně využívané nebo nevyužívané.

Témata, do kterých materiál patří