6. Správní právo trestní
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Účastníci přestupkového řízení
podezřelý – určitá osoba, která správní orgán sdělí jakého přestupku se osoba dopustila,
obviněný – osoba podezřelá ze spáchání přestupku, proti které správní orgán učinil první procesní úkon a zahájil řízení o přestupku,
navrhovatel (poškozený) – osoba přímo postižená spácháním přestupku a které vznikla újma, materiální škoda,
další osoby (např. zákonný zástupce, orgán sociálně právní ochrany dětí, svědek, znalec, zmocněnec).
Osoby vyňaté z přestupkového řízení
dítěti, která v době spáchání přestupku nedovršila 15 let věku a od 15 do 18 let lze mladistvého již trestat,
deliktně nezpůsobilá – osoba nepříčetná, v duševní poruše, která se nemohla ovládnout a nemohla rozpoznat nebezpečnost svého jednání,
jejíž jednání podléhá zvláštním předpisům.
Kompetentní instituce k řízení přestupků
Přestupkové komise obecních a městských úřadů a orgány státní správy, které je tato pravomoc svěřena. Následně PČR a obecní policie/městské policie.
Podjatost
Podjatost je obecně zaujatost v upřednostňování jistých věcí a lidí na úkor jiných.
Svědci
Svědek vypovídá vždy o tom, co vnímal vlastními smysly.
Svědkem je fyzická osoba rozdílná od obviněného, která byla vyzvána (předvolána) orgánem činným v trestním řízení, aby vypovídala o skutečnostech důležitých pro trestní řízení, které sama vnímala (poznala) svými smysly, tedy viděla, slyšela atd. Svědek je proto nezastupitelný jinou osobou.
Dokud se vede společné trestní stíhání, nemůže být spoluobviněný vyslechnut k trestné činnosti dalšího spoluobviněného jako svědek, a to ani tehdy, jestliže vypovídá o trestném činu, pro který není sám trestně stíhán.
Svědky mohou být osoby dospělé, nezletilé (včetně osob mladších než patnáct let) i osoby s duševními a fyzickými vadami. Svědkem může být i poškozený, ač je na výsledku trestního řízení více zainteresován, než jiní svědci.
Trestní řád upravuje obecnou svědeckou povinnost, která zahrnuje:
povinnost dostavit se na předvolání k orgánu činnému v trestním řízení,
povinnost vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o trestném činu, o jeho pachateli a o okolnostech důležitých pro trestní řízení.
Základní povinností svědka je dostavit se na předvolání orgánů činných v trestním řízení. Povinnost osoby dostavit se je možné vynucovat uložením pořádkové pokuty nebo předvedením. Dostavit se na předvolání jsou povinni všichni, tedy i osoby, jejichž výslech je zakázán, a osoby, které mají právo odepřít výpověď. Jedinou výjimku tvoří osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva.
Povinnost svědka dostavit se na předvolání musí být splněna vzhledem k nezastupitelnosti svědka osobně, není možné zastoupení.