Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. Správní právo trestní

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Sankce za přestupky

Správní tresty

Pokuta, zákaz činnost,. propadnutí věci nebo náhradní hodnoty, zveřejnění rozhodnutí o přestupku.

V zásadě lze v přestupkovém řízení uložit pokutu maximálně do výše 1000 Kč, jestliže zákon nestanoví pro jednotlivé přestupky jinou výši pokuty. Toto ustanovení lze ovšem použít na minimum spáchaných přestupků, neboť zákon o přestupcích skutečně umožňuje udělovat podstatně vyšší pokuty téměř u všech protiprávních jednání, které označuje za přestupek.

Zákaz činnosti lze v přestupkovém řízení uložit nejdéle na dva roky. Do doby zákazu činnosti se započítává doba, po kterou pachatel na základě opatření správního orgánu učiněného v souvislosti s projednávaným přestupkem nesměl již tuto činnost vykonávat. Od výkonu zbytku zákazu činnosti lze po uplynutí poloviny doby výkonu této sankce upustit, jestliže pachatel přestupku způsobem svého života prokázal, že její další výkon není potřebný. Zákaz činnosti se ukládá nejčastěji na úseku dopravních přestupků.

Ochranné opatření

Správní orgán pak v přestupkovém řízení kromě správních trestů může rozhodnout o tzv. ochranných opatření. Těmi jsou:

  • Omezující opatření – např. zákaz navštěvovat veřejné sportovní či kulturní akce, případně zákaz zdržet se styku s určitou osobou nebo vymezeným okruhem osob

  • Zabrání věcí (nebo náhradní hodnoty) – u nichž to vyžaduje; např. zájem na bezpečnosti osob či majetku, přestože nenáleží pachateli, její vlastník není znám, anebo přestože pachatele za přestupek nelze trestat (třeba protože je mladší 15 let)

Rozhodnutí a opravné prostředky

Rozhodnutí je individuální právní akt orgánu veřejné moci, kterým se zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo kterým se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.

O opravném prostředku nejčastěji rozhoduje orgán nadřízený orgánu, který rozhodnutí vydal. Opravné prostředky se dělí na řádné a mimořádné. Řádnými se nazývají ty, kterými se napadá nepravomocné rozhodnutí, mimořádnými se nazývají ty, kterými se napadá pravomocné rozhodnutí.

Peněžité a nepeněžité plnění

Co je peněžité plnění?

bylo vráceno peněžité plnění (dotace nebo její část), na které příjemci dotace v konečném důsledku nevznikl nárok (jelikož nedodržel podmínky, za nichž mu dotace nebo její část měla být ponechána).

Co je nepeněžité plnění?

Plnění poskytovaná zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu osob svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům ve formě bezplatných nebo zlevněných jízdenek. Příjem získaný ve formě náhrady mzdy, platu nebo odměny nebo sníženého platu nebo snížené odměny za dobu dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

Témata, do kterých materiál patří