Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakterizujte zakladni pravni pojmy - pravo, pravni rad, zakonnost a pravni vedomi, ucinnost

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1. Charakterizujte základní právní pojmy: právo, právní řád, zákonnost a právní vědomí, účinnost a působnost právních norem, právní vztahy, fyzické a právnické osoby

PRÁVO

Právo je soubor pravidel, podle kterých se organizuje a řídí lidské soužití. Historicky právo dospělo do písemné formy až při tvorbě prvních států. Stát je organizační soustavou lidské společnosti, má své ohraničené území, občany, řídící orgány, administrativní aparát a ozbrojenou moc. Stát může existovat a spolupracovat s jinými státy, když ho ostatní státy uznají jako samostatný subjekt mezinárodního práva. Stát prostřednictvím svých řídících orgánů vydává všeobecně závazná pravidla a předpisy, která jsou právem příslušného státu. Stát svým právem organizuje život na svém území a chrání zájmy jednotlivých obyvatel i celé společnosti, pomocí administrativního aparátu a ozbrojené moci si vynucuje dodržování práva. Souhrn všech právních předpisů a norem je právním řádem státu.

1) Objektivní právo = zákony a předpisy, jimiž stát určuje, jak se obyvatelé, organizace a státní orgány mají chovat ve svých vzájemných vztazích. Všeobecně upravuje společenské vztahy.

2) Subjektivní právo = oprávnění, popřípadě nárok účastníka upraveného vztahu objektivním právem (právního vztahu). Např. vymáhání plnění dohody, dlužník x věřitel. Charakterizuje se jako míra právní možnosti chování účastníka právního vztahu. Subjektivní právo znamená právo, které někomu svědčí nebo může svědčit (např. právo na důchod, právo přednosti v jízdě). S některými subjektivními právy je spojena odpovědnost (vlastník domu je odpovědný za jeho údržbu).

Vztah mezi objektivním a subjektivním právem je vztahem mezi abstraktním a konkrétním pojetí práva. Objektivní právo je souhrn abstraktních norem (nejsou adresovány konkrétní osobě, ale blíže neurčenému počtu osob) seskupených do právních předpisů, např. zákonů. Subjektivní právo je abstraktními právními normami zajištěná moc konkrétní osoby žádat a vynutit si splnění právní povinnosti.

PRÁVNÍ ŘÁD

Právní řád tvoří všechny právní předpisy ve státě, je uspořádán stupňovitě podle důležitosti jednotlivých druhů právních předpisů. Jejich důležitost (právní síla) je dána tím, který státní orgán je vydal a jak se nazývají. Pyramida: 1. ústava a ústavní zákony

2. Zákony a zákonná opatření

3. vládní nařízení

4. vyhlášky ministrů

5. vyhlášky nižších státních orgánů (obcí)

Vrcholem právního řádu je ústava a ústavní zákony. Na ně navazují ostatní zákony a zákonná opatření. Všechny tyto základní předpisy vydávají nejvyšší zastupitelské státní orgány - v ČR Parlament. Nižší předpisy podzákonné vydává vláda, její členové (ministři) a nižší orgány státní správy.

Témata, do kterých materiál patří