Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakterizujte zakladni pravni pojmy - pravo, pravni rad, zakonnost a pravni vedomi, ucinnost

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

DRUHY PRÁVNÍCH NOREM

1. Dělení podle způsobu jak normy vymezují chování účastníků právních vztahů:

a) zavazující normy: buď ukládají povinnost k aktivnímu jednání (např. zaplatit daň) a označují se proto jako normy přikazující, nebo pouze zakazují určité činnosti a v tom případě jsou to normy zakazující.

b) opravňující normy: umožňují volbu některého ze způsobů chování (např. pokuta za porušení smlouvy může nebo nemusí být ve smlouvě ujednána).

2. Dělení podle závaznosti:

a) donucující (kogentní) normy: jsou závazné bezvýhradně, nepřipouštějí žádné odchylky.

b) podpůrné (dispozitivní) normy: jsou relativně nezávazné; použijí se pouze v případě, když si účastníci své vztahy neupraví sami jinak.

3. Podle obsahu se normy třídí do jednotlivých právních odvětví, a to na normy práva občanského, obchodního, pracovního, rodinného, trestního apod.

PUBLIKACE A FORMA PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ

Ústava, ústavní zákony, zákonná opatření a důležité vyhlášky se uveřejňují ve Sbírce zákonů České republiky. K publikaci ostatních předpisů slouží věstníky ministerstev. Uveřejňované předpisy jsou v každém ročníku publikační sbírky číslovány v chronologickém pořadí. Kromě čísla je napsáno který orgán to vydal. Při citaci se uvádí název předpisu a jeho číslo lomeno rok vydání. Po formální stránce jsou předpisy uspořádány tak, že jejich obsah je členěn do odstavců označených číslovanými paragrafy. Podle čísel paragrafů se citují ustanovení z textu předpisu. Obsah bývá obvykle uveden zdůvodněním účelu předpisu, potom následují právní ustanovení a v závěru bývá zrušovací ustanovení, tzn. derogační kauzule. Uvádí se tu, které dosavadní právní normy nebo celé předpisy se touto novelou ruší. Ty co se neruší, se jen mění a doplňují, tomu se říká novelizace norem. Novým právním předpisem se vždy ruší a nahrazují starší normy o téže věci i bez derogační klauzule. Poslední věta právního předpisu vždy obsahuje ustanovení o účinnosti k určitému datu.

PLATNOST, ÚČINNOST A PŮSOBNOST PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ

Platnost právního předpisu znamená, že byl vytvořen předepsaným způsobem příslušným státním orgánem (prošel tedy legislativním procesem) a stal se součástí právního řádu.

Účinnost je povinnost předpisem se řídit a dodržovat jej. Datum účinnosti s datem platnosti se nemusí vždy shodovat. Období od platnosti do účinnosti se nazývá vacatio legis.

Působnost právního předpisu se rozlišuje:

1. Osobní: určuje, na které osoby se vztahuje. Předpisy s všeobecnou osobní působností se týkají každého, některé mají omezenou osobní působnost, vztahují se jen na někoho.

2. Územní (místní): vymezuje prostor, ve kterém se předpis uplatňuje (stát, obec, kraj).

3. Časová: je synonymem účinnosti. Jde o dobu od kdy, do kdy se předpis musí dodržovat.

Témata, do kterých materiál patří