Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakterizujte zakladni pravni pojmy - pravo, pravni rad, zakonnost a pravni vedomi, ucinnost

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

4. Věcná: vymezuje, kterých záležitostí se předpis týká.

PRÁVNÍ VZTAHY

Právní vztahy jsou vztahy upravené právními normami, kterými se mají účastníci řídit.

Při rozboru vztahu se zkoumají 3 prvky: účastníci, obsah a předmět. Účastníci neboli subjekty jsou osoby fyzické tj. lidé, a osoby právnické tj. uměle vytvořené subjekty. Možnost osob účastnit se právnich vztahů je podmíněna jejich způsobilostí k právům a povinnostem tzv. právní subjektivitou. Obsahem právního vztahu jsou práva a povinnosti účastníků. Předmětem právního vztahu je jeho cíl (účel), k němuž práva a povinnosti účastníků směřují.

FYZICKÉ OSOBY

Jsou to lidé a rozeznává se u nich dvojí právní způsobilost:

1. Právní subjektivita neboli způsobilost k právům a povinnostem, umožňující člověku být účastníkem právního vztahu a mít v něm práva a povinnosti. Právní subjektivita vzniká narozením a zaniká smrtí. Právní subjektivitu má i nenarozené dítě, narodí-li se živé.

2. Způsobilost k právním úkonům, tj. vlastním jednáním zakládat, měnit a rušit své právní vztahy. Na rozdíl od právní subjektivity vzniká tato způsobilost v plném rozsahu až zletilostí.

Fyzické osoby může soud ze závažných důvodů (duševní porucha) zbavit způsobilosti k právním úkonům, nebo je omezit. Nezletilí mohou činit právní úkony přiměřené rozumové vyspělosti odpovídajících jejich věku. Za nesvéprávné a nezletilé jednají zákonní zástupci.

PRÁVNICKÉ OSOBY

Právnické osoby jsou uměle vytvořené subjekty, které v právních vztazích vystupují a jednají jako lidé. Podstatu právnických osob tvoří bud lidé nebo věci. Podle toho se rozlišují:

1. Společenství osob neboli korporace, jež tvoří sdružení fyzických osob např. obchodní společnost, družstvo, spolek. Práva a závazky se netýkají jednotlivých členů. Korporace vystupuje v právních vztazích jako samostatná, od svých členů odlišná bytost.

2. Společenství majetku a věcí. Mají li peněžní hodnotu, jde o nadace nebo fondy. Jsou-li jejich podstatou majetková zařízení (budovy, ústavy), jmenují se podniky, ústavy apod.

3. Společenství právnických osob. Právnické osoby se mohou sdružovat a vytvářet další právnické osoby, které se nazývají sdružení. Sdružení vystupuje nezávisle na právnických osobách, které jsou jeho členy.

Právnické osoby vznikají na základě písemných smluv, zakládajících listin zápisem do evidence (obchodního rejstříku). Zanikají výmazem z této evidence, likvidací. Podnětem ke vzniku právnických osob je bud podnikatelský záměr, nebo zájmové sdružení (kulturní, sportovní). Při právních úkonech jsou právnické osoby zastupovány osobami fyzickými, které za ně jednají jejich jménem nebo na jejich účet, bud přímo nebo na základě plné moci jako zástupci. Právnickou osobou je také stát, charakter právnických osob mají např. i obce.

Témata, do kterých materiál patří