Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakterizujte zakladni pravni pojmy - pravo, pravni rad, zakonnost a pravni vedomi, ucinnost

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Charakteristické rysy právního řádu:

a) Právní řád tvoří uzavřený myšlenkový celek odlišný od právních řádů jiných států.

b) Právní řád představuje takovou soustavu právních norem, z nichž každá je v organickém vztahu k ostatním a tvoří s nimi logický celek. Normy téhož řádu se obsahově doplňují a navazují na sebe a nesmějí mezi nimi být rozpory. Každý zákon musí být v souladu s ústavou. Žádný prováděcí předpis nesmí odporovat zákonu nebo vybočit z mezí zákona.

c) Logická jednota právního řádu je uskutečnitelná tím, že všechny normy jsou projevem jediné vůle, vůle legislativních (právotvorných) státních orgánů, uskutečňujících jeho záměry.

d) Právní řád se neustále vyvíjí a mění. Nové normy do něj vstupují a zastaralé normy se ruší.

Právní věda zabývající se výkladem platných právních norem se nazývá právní dogmatika.

ZÁKONNOST A PRÁVNÍ VĚDOMÍ

Zákonnost = důsledné dodržování právního řádu. Závisí především na dobré znalosti právních norem a na přesvědčení o nutnosti jejich dodržování.

Právní vědomí = znalost právního řádu a představy o spravedlnosti a účelnosti právních norem.

Civilizační úroveň státu lze posuzovat podle následujících hlavních ukazatelů:

a) vzdělanostní, kulturní a morální úroveň občanů a jejich právní vědomí. Na tom závisí dobrovolné a uvědomělé dodržování právního řádu.

b) jak účinně, rychle a spravedlivě řeší státní orgány právní spory a zakročují při porušení práva. V úsilí o zajištění zákonnosti se uplatňují 2 základní zásady:

  1. Před zákonem jsou si všichni rovni.

  2. Neznalost zákona nikoho neomlouvá.

ÚČINNOST A PŮSOBNOST PRÁVNÍCH NOREM

PRÁVNÍ NORMY

Jde o všeobecně závazná pravidla chování, jejichž dodržování je vynutitelné státní mocí. Tvoří a vydávají je příslušné státní orgány předepsaným postupem v předepsané písemné formě. Tvorba právních norem se nazývá legislativa. Postih za porušení právní normy je sankce např. trest, úroky z prodlení, náhrada škody. Soubor právních norem je právní předpis např. zákon nebo vyhláška. Stát upravuje právními normami jen společenské vztahy, ve kterých je nutné za přispění státní moci poskytovat právní jistotu a ochranu. Tyto vztahy se nazývají právní vztahy. Ostatní společenské vztahy se posuzují podle morálních norem. Jejich dodržování není vynutitelné státní mocí, ale čestný a svědomitý člověk se jimi řídí. Právo je minimum morálky. Kdo nedodržuje ani tohle minimum ohrožuje společnost a může předpokládat, že stát zakročí. Vyskytují se některé právní vztahy, z nichž vyplývají i povinnosti nevynutitelné státní mocí. Například podle občanského zákoníku nelze soudně vymáhat výhry ze soukromých sázek a her. Takové vztahy jsou na pomezí mezi morálkou a právem. Říká se jim čestné dluhy, splnění povinnosti záleží jen na čestnosti dlužníka.

Témata, do kterých materiál patří