Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Soubor 6

a) Právo na soudní a jinou právní ochranu podle Listiny základních práv a svobod

-Právo na soudní a jinou právní ochranu upravuje LZPS v hlavě 5. čl. 36 - 40.

-Každý se může domáhat stanoveným postupem svého práva u nezávislého a nestranného soudu a ve stanovených případech u jiného orgánu, včetně práva obrátit se na soud, aby přezkoumal zákonnost orgánů VS.

-Kdo tvrdí, že byl na svých právech zkrácen rozhodnutím orgánu veřejné správy, může se obrátit na soud, aby přezkoumal zákonnost takového rozhodnutí, nestanoví-li zákon jinak.

-Z pravomoci soudu však nesmí být vyloučeno přezkoumávání rozhodnutí týkajících se základních práv a svobod podle Listiny.

-Každý má právo na náhradu škody způsobené mu nezákonným rozhodnutím soudu, jiného státního orgánu či orgánu veřejné správy nebo nesprávným úředním postupem.

-Každý má právo na právní pomoc v řízení před soudy, jinými státními orgány či orgány veřejné správy, a to od počátku řízení.

-Všichni účastníci jsou si v řízení rovni.

-Kdo prohlásí, že neovládá jazyk, jímž se vede jednání, má právo na tlumočníka.

-Nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci. Příslušnost soudu i soudce stanoví zákon.

-Každý má právo, aby jeho věc byla projednána veřejně, bez zbytečných průtahů a v jeho přítomnosti a aby se mohl vyjádřit ke všem prováděným důkazům.Veřejnost může být vyloučena jen v případech stanovených zákonem.

-Jen zákon stanoví, které jednání je trestným činem a jaký trest, jakož i jiné újmy na právech nebo majetku, lze za jeho spáchání uložit.

-Jen soud rozhoduje o vině a trestu za trestné činy. Presumpce nevinny

-Obviněný má právo, aby mu byl poskytnut čas a možnost k přípravě obhajoby a aby se mohl hájit sám nebo prostřednictvím obhájce. Jestliže si obhájce nezvolí, ačkoliv ho podle zákona mít musí, bude mu ustanoven soudem.

-Obviněný má právo odepřít výpověď; tohoto práva nesmí být žádným způsobem zbaven.

-Nikdo nemůže být trestně stíhán za čin, pro který byl pravomocně odsouzen nebo zproštěn obžaloby.

-Trestnost činu se posuzuje a trest se ukládá podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán. Pozdějšího zákona se použije, jestliže je to pro pachatele příznivější.

b) Formy ukončení správního řízení a přezkoumání rozhodnutí.

Správní řízení většinou probíhá vůči jedné osobě. Správní řád upravuje některá zvláštní řízení, a to společné řízení, sporné řízení, řízení o určení právního vztahu, řízení na místě, řízení s velkým počtem účastníků, řízení s předstihem žádosti, řízení o výběru žádosti.

Formy ukončení správního řízení

  • Zastavením (jestliže žadatel vzal svou žádost zpět, byla podána žádost zjevně nepřípustná, žadatel neodstranil vady žádosti, žadatel nezaplatil správní poplatek, žadatel zemřel nebo zanikl, žádost byla zjevně bezpředmětná)

  • Rozhodnutí- správní orgán v určité věci zakládá, mění nebo ruší práva nebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má nebo nemá.

Témata, do kterých materiál patří