Maturitní-otázky-Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Výbory obce
Zastupitelstvo obce může zřídit jako své iniciativní a kontrolní orgány výbory. Zastupitelstvo obce zřizuje vždy finanční a kontrolní výbor.
Obec, v jejímž územním obvodu žije podle posledního sčítání lidu alespoň 10 % občanů hlásících se k národnosti jiné než české, zřizuje výbor pro národnostní menšiny
Předsedou výboru je vždy člen zastupitelstva obce; to neplatí, jde-li o předsedu osadního výboru.
Výbor plní úkoly, kterými jej pověří zastupitelstvo obce. Ze své činnosti odpovídá výbor zastupitelstvu obce. Počet členů výboru je vždy lichý. Usnesení výboru se vyhotovuje písemně a podepisuje je předseda výboru.
Finanční a kontrolní výbory jsou nejméně tříčlenné. Jejich členy nemohou být starosta, místostarosta, tajemník obecního úřadu ani osoby zabezpečující rozpočtové a účetní práce na obecním úřadu.
Finanční
Provádí kontrolu hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce
Plní další úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo
Kontrolní
Kontroluje plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce, je-li zřízena
Kontroluje dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti
Plní další kontrolní úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce
- o provedené kontrole výbor pořídí zápis
c) Kdo a za jakých zákonných podmínek může být trestně odpovědným pachatelem, vysvětlete pojmy nepříčetnost a zmenšená příčetnost
Pachatelem trestného činu je trestně odpovědná fyzická osoba nebo právnická osoba, která svým jednáním naplnila všechny znaky trestného činu.
Dále je to osoba, kterou kvalifikujeme jako spolupachatele nebo účastníka, nebo osoba, která se o trestný čin pokusila či ho připravovala. Pachatelem TČ je i ten, kdo k provedení činu užil jiné osoby, která není trestně odpovědná pro nedostatek věku, nepříčetnost, omyl, anebo proto, že jednala v nutné obraně, krajní nouzi či za jiné okolnosti vylučující protiprávnost = nepřímý pachatel
Spolupachatel (§ 23)- byl-li trestný čin spáchán úmyslným společným jednáním dvou nebo více osob, odpovídá každá z nich, jako by trestný čin spáchala sama
Účastník (§ 24)- organizátor, návodce nebo pomocník
Podle trestního zákoníku může být trestně odpovědným pachatelem jen fyzická osoba
která je v době činu příčetná,
dosáhla věku patnácti let,
je rozumově a mravně vyspělá,
Nepříčetnost (§ 26)- kdo pro duševní poruchu v době spáchání činu nemohl rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání, není za tento čin trestně odpovědný.
Zmenšená příčetnost (§ 27)- kdo pro duševní poruchu v době spáchání činu měl podstatně sníženou schopnost rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání, je zmenšeně příčetný.
Duševní porucha (§ 123)- Duševní porucha se rozumí mimo duševní poruchy vyplývající z duševní nemoci i hluboká porucha vědomí, mentální retardace, těžká asociální porucha nebo jiná těžká duševní nebo sexuální odchylka.