Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Provinění

Trestný čin spáchaný mladistvým.

Trestní odpovědnost pachatele a trestněprávní důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých, ve kterých nepostačuje uplatnění odpovědnosti podle jiného právního předpisu.

Pojmové znaky

  • protiprávnost (rozpor s právní normou), trestnost (trestní zákoník stanoví za protiprávní jednání trest)

  • typové znaky trestného činu (u mladistvých provinění) neboli znaky SPTČ

  • objekt

  • objektivní stránky

  • subjekt

  • subjektivní stránka

  • obecné znaky uvedené v zákoně

  • stanovený věk- trestní odpovědnost začíná dosažením patnáctého roku věku

  • rozumová a mravní vyspělost

  • příčetnost

Rozdíl mezi trestným činem a přestupkem

TRESTNÝ ČIN PŘESTUPEK SPOLEČENSKÁ ŠKODLIVOST Vyšší než nepatrná Nepatrná (platí pro přestupky související s TČ) ZNAKY UVEDENÉ V ZÁKONĚ Uvedené v trestním zákoníku Uvedené v zák.ČNR č.200/1990 Sb. nebo v jiném zákoně PRÁVNÍ NÁSLEDKY Mezi druhy trestních sankcí řadíme: tresty a ochranná opatření Sankce a ochranná opatření, dle jiných zákonů zpravidla sankce PROMLČECÍ DOBA Podle výše tr.sazby, a to 3, 5, 10, 15 a 20 let Jeden rok KDO O NICH ROZHODUJE Soud (senát, někdy samosoudce, viz trestní řád) Orgány obcí nebo jiné správní orgány stanovené příslušným zákonem VÝŠE ŠKODY Zpravidla škoda nikoli nepatrná- škoda majetková dosahující nejméně 5 000 Kč škoda nepatrná nedosahující částky 5 000 Kč DÉLKA PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI Orientačně 7 dní a více u úmyslného ublížení na zdraví Nenastane nebo je kratší než 7 dní KDO UDĚLUJE AMNESTII A MILOST Nařídí-li to prezident republiky svým rozhodnutím, které se vyhlašuje ve sbírce zákonů Vláda české republiky usnesením, které se vyhlašuje ve sbírce zákonů

Soubor 26

a) Závazkové právní vztahy, vznik, změna a zánik závazkových vztahů

Závazkovým vztahem je právní vztah, ze kterého věřiteli vzniká právo na plnění (pohledávka) od dlužníka a dlužníkovi vzniká povinnost splnit závazek.

Vznik závazku

§ 489

Závazky vznikají z právních úkonů, zejména ze smluv, jakož i ze způsobené škody, z bezdůvodného obohacení nebo z jiných skutečností uvedených v zákoně.

§ 490

Vznik smluv, kterými se zakládají závazky, se řídí ustanoveními § 43 a násl., pokud dále není stanoveno jinak.

§ 491

(1) Závazky vznikají zejména ze smluv tímto zákonem výslovně upravených; mohou však vznikat i z jiných smluv v zákoně neupravených (§ 51) a ze smíšených smluv obsahujících prvky různých smluv.

(2) Na závazky vznikající ze smluv v zákoně neupravených je třeba použít ustanovení zákona, která upravují závazky jim nejbližší, pokud samotná smlouva nestanoví jinak.

(3) Na závazky ze smíšené smlouvy je třeba přiměřeně použít ustanovení zákona upravující závazky, které se smlouvou zakládají, pokud samotná smlouva nestanoví jinak.

Témata, do kterých materiál patří