Maturitní-otázky-Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
4. přestupky osob požívajících výsad a imunit
Nelze projednat přestupky, jichž se dopustily osoby požívající imunit a výsad podle zákona. Jde především o prezidenta ČR. Poslanci a senátoři Parlamentu ČR mohou být za přestupek projednáni, pokud nepožádají o jeho projednání v disciplinární pravomoci příslušné komory Parlamentu. Stejné výsady mají soudci. Přestupky osob, které mají imunitu podle mezinárodního práva nelze rovněž projednávat.
5. blokové řízení
Blokové řízení je projednávání přestupků ve zkráceném řízení o přestupcích a provádí se v případě, kdy je přestupek spolehlivě zjištěn a nestačí domluva. Pachatel se musí dobrovolně podrobit blokovému řízení a je ochoten pokutu zaplatit. Zákon umožňuje projednat v blokovém řízení všechny druhy přestupků mimo přestupky zahajované a projednávané na návrh.
V blokovém řízení lze uložit pouze pokutu, nikoli jinou sankci, omezující opatření a zabrání věci. V rámci jednoho blokového řízení lze vyřídit více přestupků téhož pachatele. Uložením pokuty je věc pravomocně skončena. Výše pokuty v blokovém řízení je do 1000 Kč, u mladistvého 500 Kč, pokud to zákon nestanoví jinak. Max. pokuta u mladistvého je 1000 Kč.
Nemůže-li pachatel přestupku zaplatit pokutu na místě, vydá se mu blok na pokutu na místě nezaplacenou. Pokuta nezaplacená ve stanovené lhůtě se vymáhá správní exekucí.
Pokud pachatel přestupku nesouhlasí s tím, že spáchal přestupek, odmítá pokutu zaplatit i převzít blok na pokutu na místě nezaplacenou, sepíše se s ním oznámení o přestupku, ke kterému se může písemně vyjádřit.
Bloky vydává Ministerstvo financí. Pro obce je vydává krajský úřad. Výnos z pokut plyne do rozpočtu obce.
V blokovém řízení jsou oprávněny blokové pokuty ukládat a vybírat správní orgány, v jejichž působnosti je projednávání přestupků, a osoby jimi pověřené a orgány určené zákonem o přestupcích.
V blokovém řízení mohou přestupky projednávat:
Orgány policie
Orgány státního odborného dozoru nad bezpečností práce
Orgány ochrany veřejného zdraví
Strážníci obecní (městské) policie
Orgány hygienické služby
Pracovníci veterinární správy
Stráž přírody
Bánští inspektoři
Česká obchodní inspekce
6. příkazní řízení
Příkazní řízení je zkrácené přestupkové řízení a je ho možné použít, pokud
Není pochybnosti o tom, že obviněný se přestupku dopustil
Věc nebyla vyřízena v blokovém řízení
Jedná se o případ, který není návrhovým deliktem
Nemá být rozhodnuto o náhradě škody
Nejedná se o přestupek mladistvého nebo obviněného zbaveného způsobilosti k právním úkonům
Příkazní řízení spočívá v tom, že přestupkový orgán vydá obviněnému, u něhož není pochyby, že se dopustil přestupku, písemný příkaz, který má všechny náležitosti jako rozhodnutí. Příkazem může správní orgán uložit pouze sankci napomenutí nebo pokutu. Opravným prostředkem proti příkazu je odpor. Podáním odporu se vydaný příkaz ruší a přestupkový orgán provede řádné přestupkové řízení.