Maturitní-otázky-Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
V řízení o přestupku jsou účastníky řízení
obviněný z přestupku,
poškozený, pokud jde o projednávání náhrady majetkové škody způsobené přestupkem,
vlastník věci, která může být zabrána nebo byla zabrána, v části řízení týkající se zabrání věci,
navrhovatel, na jehož návrh bylo zahájeno řízení
Projednávání přestupků se koná před správním orgánem a probíhá u prvního stupně formou ústní. V nepřítomnosti obviněného z přestupku lze věc projednat jen tehdy, jestliže odmítne, ač byl řádně předvolán, se k projednání dostavit, nebo se nedostaví bez náležité omluvy nebo důležitého důvodu.
Správní orgán i po zahájení řízení o přestupku může věc postoupit jinému státnímu orgánu, jestliže zjistí, že není k projednání přestupku příslušný. Správní orgán postoupí věc:
státnímu zástupci nebo orgánům policie, nasvědčují-li skutečnosti, že jde o trestný čin
orgánu příslušnému k projednání podle zvláštního předpisu
správnímu orgánu příslušnému k projednání skutku, který je jiným správním deliktem než přestupkem
Dokazování může provádět pouze správní orgán. Nejběžnějšími podklady pro rozhodnutí jsou důkazy. Při ústním jednání v přestupkovém řízení lze použít těchto důkazů:
1. svědecká výpověď spočívající v tom, že svědek uvádí skutečnosti týkající se přestupku, které sám viděl, slyšel apod. Svědka lze vyslechnout i o takových skutečnostech týkajících se přestupku, které sice nepostřehl vlastními smysly, ale o nichž se dozvěděl zprostředkovaně od jiných osob.
2. listinné důkazy jsou jedním z nejčastějších a nejdůležitějších důkazních prostředků. Při ústním jednání je důkaz listinou prováděn jejím přečtením a listina se připojí ke spisu, který se vede řízení. Rozeznáváme listiny veřejné a soukromé.
3. místní ohledání umožňuje přestupkovému orgánu, aby si na základě vlastních poznatků ověřil výsledky dosavadního šetření a učinil tak potřebné závěry pro rozhodnutí.
Způsoby skončení případu mohou být
obviněný není vinen, nedopustil se přestupku
obviněný je vinen, ale z průběhu řízení je naprosto zřejmé, že pouhé projednání přestupku je postačující ke zjednání nápravy obviněného a tedy trest není uložen
obviněný je vinen a uloží se mu některé ze sankcí (napomenutí, pokutu, zákaz činnosti, propadnutí věci)
Ochranná opatření v přestupkovém řízení jsou omezující opatření a zabrání věci, což znamená určitou újmu a omezení osobní svobody a práv toho, komu jsou ukládána. Ochranná opatření nejsou sankcemi, nelze je chápat jako postih, jsou opatřením státního donucení a chrání zájmy společnosti.
Omezující opatření- zákaz navštěvovat určená, veřejně přístupná místa, v nichž se podávají alkoholické nápoje nebo kde se veřejně konají kulturní, sportovní a tělovýchovné akce. Může být použito nejvýše na dobu jednoho roku.
Zabrání věci- předmětem může být jen věc, která byla užita nebo byla určena ke spáchání přestupku.