Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

(5) Soud může snížit trest odnětí svobody pod dolní hranici trestní sazby též tehdy, jestliže odsuzuje pachatele za přípravu k trestnému činu nebo za pokus trestného činu nebo za pomoc k trestnému činu a má vzhledem k povaze a závažnosti přípravy nebo pokusu nebo pomoci za to, že by použití trestní sazby odnětí svobody tímto zákonem stanovené bylo pro pachatele nepřiměřeně přísné a že lze dosáhnout nápravy pachatele i trestem kratšího trvání. Omezením stanoveným v odstavci 3 přitom není vázán.

Soud může snížit trest odnětí svobody pod dolní hranici trestní sazby také tehdy, jestliže pachatel jednal v právním omylu, ale mohl se tohoto omylu vyvarovat (§ 19 odst. 2 ), spáchal trestný čin odvraceje útok nebo jiné nebezpečí, aniž byly zcela splněny podmínky krajní nouze (§ 28 ) nebo nutné obrany (§ 29 ), anebo překročil meze přípustného rizika (§ 31 ) nebo meze jiné okolnosti vylučující protiprávnost. Omezením stanoveným v odstavci 3 přitom není vázán.

§ 59

Mimořádné zvýšení trestu odnětí svobody

(1) Pachateli, který znovu spáchal zvlášť závažný zločin (§ 14 odst. 3 ), ač již byl pro takový nebo jiný zvlášť závažný zločin potrestán, může soud uložit trest v horní polovině trestní sazby odnětí svobody stanovené v trestním zákoně, jejíž horní hranice se zvyšuje o jednu třetinu, jestliže závažnost zvlášť závažného zločinu je vzhledem k takové recidivě a ostatním okolnostem případu vysoká nebo možnost nápravy pachatele je ztížena.

Soubor 28

a) Pojem a druhy pramenů práva obecně, prameny práva ČR

Pro formy objektivního práva se v právní nauce ustálil název Prameny práva. Rozumějí se zpravidla jen prameny práva ve formálním smyslu, tzn. v jeho vnější formě. Pravidla, která nemají ve státě uznanou formu právních pramenů, nejsou právními normami.

V typech právní kultury pocházejících z Evropy lze rozeznávat čtyři hlavní druhy pramenů práva

  • Zákony a jiné normativní akty

  • Právní obyčeje

  • Soudní precedenty

  • Normativní smlouvy

Prameny práva se tradičně dělí na psané a nepsané.

1. normativní akty

Právní normativní akty jsou výsledky činnosti orgánů veřejné moci a správy obsahující právní normy. Od normativních právních aktů odlišujeme individuální právní akty, tj. rozhodnutí vztahující se jen na jedinečné případy v právní praxi. Pro normativní akty se v ČR používá nejčastěji termín „právní předpisy“. Můžeme se setkat i s výrazy právní řád, zákony a jiné právní předpisy, obecně závazné právní předpisy.

Normativní akt nižšího stupně právní síly- nesmí odporovat aktu s vyšší právní silou.

Odvozené (sekundární normativní akty) – nesmějí odporovat normativním aktů, od nichž jsou odvozeny, mají nižší právní sílu než ony. Sekundární akty slouží pouze k podrobnější právní úpravě věci

Témata, do kterých materiál patří