Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Darování a daně

Obdarovaný musí uhradit darovací daň, která činí zákonem stanovené procento z hodnoty věci. To je rozdílné podle výše této hodnoty a pohybuje se od 7 % (dar do hodnoty 1 000 000 Kč) až do 40 %. Od daně jsou ale osvobozeny dary mezi příbuznými, dary věcí osobní potřeby nebo peněz do hodnoty 20 000 Kč, stejně jako dalšího majetku, pokud jde jen o příležitostný dar do hodnoty 3 000 Kč. Také jsou osvobozeny dary v oblasti kultury, školství, vědy a výzkumu, zdravotnictví, sportu, náboženství, sociální péče, ekologie a ochrany zvířat.

Odvolání daru-

a)Odvolání daru pro nouzi

Dárce může odvolat dar, upadne-li po darování do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinen. V tomto případě může dárce požadovat po obdarovaném, aby mu dar vydal zpět nebo zaplatil jeho obvyklou cenu. Právo dárce na odvolání daru se nevztahuje na případy, kdy si dárce přivodí nouzi úmyslně sám nebo z hrubé nedbalosti. Právo odvolat dar je osobním právem dárce a zaniká jeho smrtí.

b)Odvolání daru pro nevděk

Dárce může od darovací smlouvy odstoupit, ublíží-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně poruší dobré mravy a dárce takovéto jednání obdarovanému neprominul. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru a není-li to možné zaplacení jeho obvyklé ceny.

Pro uplatnění práva na odstoupení od smlouvy běží dárci lhůta 1 rok ode dne, co obdarovaný dárci ublížil nebo 1 rok ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru.

Koupě

Kupní smlouva je nejdůležitějším smluvní typem -> účelem je převod vlastnictví z prodávajícího na kupujícího.

Podstatné náležitosti kupní smlouvy:

Určení smluvních stran – kupující i prodávající musí být ve smlouvě dostatečně určitě identifikováni – jménem (u právnické osoby názvem či firmou), bydlištěm (u právnické osoby sídlem), popřípadě rodným číslem či číslem občanského průkazu (u právnické osoby jejím identifikačním číslem).

Určení předmětu koupě – např. věci určené individuálně, druhově, hromadně nebo úhrnně („jak stojí a leží“, tj. bez určení druhu, množství, jakosti), spoluvlastnický podíl na věci, soubor věcí apod. Předmětem nemůže být součást věci nebo nebezpečné výrobky (což zakazuje zákon na ochranu spotřebitele). Předmět koupě nemusí existovat již v době uzavření smlouvy -> lze sjednat smlouvu, jejímž předmětem jsou věci, které teprve vzniknou (tzv. koupě věci budoucí).

Určení kupní ceny – musí být stanovena uvedením peněžní částky nebo jiným způsobem, kterým ji lze nepochybně určit – např. stačí uvést postup, podle kterého lze výši kupní ceny určit po uzavření smlouvy, možná je i cenová arbitráž. Splatnost kupní ceny může být z ruky do ruky, na úvěr (platba později), prenumerační koupě (placení předem) apod.

Témata, do kterých materiál patří