Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obcanske pravo-pojem, zasady a prameny, prava vecna a zavazkova, pravni pojeti veci, ochrana o

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (61.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Vlastnictví se nabývá smlouvou (kupní, darovací), rozhodnutím státního orgánu nebo jinou skutečností stanovenou zákonem (vydržením). Smluvní převod vlastnického práva k movité věci nemusí mít písemnou formu. Jestliže se účastníci nedohodnou jinak, přechází vlastnické právo na nabyvatele převzetím věci. Smlouva o převodu nemovitosti musí být písemná, vlastnictví přechází vkladem do katastru.

Nálezem ztracené věci nálezce nenabývá vlastnictví. Je povinen věc vydat vlastníkovi nebo státnímu orgánu. Nepřihlásí-li se vlastník do 1 roku, připadá věc do vlastnictví státu. Nálezce má nárok na náhradu nutných výdajů a na nálezné ve výši 10% z ceny nalezené věci.

DĚDICKÉ PRÁVO

Dědické právo je souhrn právních norem, které upravují přechod majetku zemřelé osoby na její právní nástupce, dědice. Dědit mohou osoby fyzické i právnické. Nabytí vlastnictví zděděného majetku potvrzuje soud. Vlastnické právo přechází na dědice již dnem smrti zůstavitele. Nedědí-li žádný dědic, připadá pozůstalost státu. Majetek se dědí ze závěti nebo ze zákona. Platná závět (poslední vůle) se zřizuje formou notářského zápisu nebo vlastnoručním napsáním a podepsáním. Jestliže nenabývá dědictví dědic ze závěti, dědí ze zákona příbuzní a blízké osoby, podle pořadí dědických skupin. V první skupině dědí stejným dílem děti a manžel. Nedědí-li manžel ani děti, dědí ve druhé skupině rodiče a osoby, které žili min 1 rok ve společné domácnosti a byli odkázáni na zůstavitele výživou. Ve třetí skupině dědí zůstavitelovi sourozenci, ve čtvrté skupině dědí prarodiče či jejich děti (tety, strýcové).

Potomci jsou neopomenutelní dědicové. Dědí-li se ze závěti, nezletilí potomci musí dostat alespoň tolik, kolik by dostali ze zákona a zletilí alespoň polovinu toho co by dostali ze zákona. Zůstavitel však může své potomky ze závažných důvodů vydědit. Se zděděným majetkem přejímají dědici i zůstavitelovi dluhy, ale pouze do výše ceny zděděného majetku. Dědic může dědictví odmítnout, ale nelze ho odmítnout z části či s podmínkami. Nedědí ten, kdo spáchal úmyslný trestní čin proti zůstaviteli nebo jeho rodině. Může však dědit, pokud mu zůstavitel odpustil.

DUŠEVNÍ VLASTNICTVÍ

Duševní vlastnictví je právní vztah k nehmotným produktům duševní práce, které mají majetkovou hodnotu. Hlavním pramenem je zákon o právu autorském. Podle tohoto zákona mají autoři literárních, vědeckých a kulturních děl právo na ochranu svého autorství a nedotknutelnost díla. Mají právo s dílem nakládat a rozhodnout o jeho uveřejnění, udílet souhlas k jeho užití a právo na odměnu za tvůrčí práci. Autorské právo trvá po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti přechází na autorovi dědice.

SPOLUVLASTNICTVÍ

Věc může být ve spoluvlastnictví jedné či více osob. Spoluvlastnictví vzniká obvykle při dědění. Rozlišuje se podílové spoluvlastnictví a společné jmění.

Témata, do kterých materiál patří