Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obcanske pravo-pojem, zasady a prameny, prava vecna a zavazkova, pravni pojeti veci, ochrana o

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (61.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

PRÁVO ZÁVAZKOVÉ

Právo závazkové neboli obligační upravuje vztahy, v nichž určitá osoba je oprávněna žádat splnění nějaké povinnosti od jiné osoby, která má tuto povinnost splnit a jíž v případě neplnění hrozí právní následky. Oprávnění se nazývá pohledávka, oprávněná osoba je věřitel, povinnost je dluh (závazek) a povinná osoba je dlužník. Závazkové právo tedy upravuje vztahy mezi věřiteli a dlužníky. Dluhem může být jakákoliv povinnost (vykonat práci, zaplatit peněžitou částku, předat věc). Pohledávky a dluhy vyplývají nejčastěji ze smluv (kupní, nájemní, pojistné). Cílem závazkového práva je většinou zajištění spolupráce, když někdo nemůže své potřeby uspokojit svépomocí. V závazkovém právu se věřitelův nárok z pohledávky vztahuje k určitému předem známému dlužníkovy, který obvykle ručí svým majetkem, pro případ, kdyby svůj závazek nesplnil. Naproti tomu právní nárok z výkonu věcného práva (vlastnictví) nemá přesně určeného známého dlužníka. Nárok tu směřuje proti každému, kdo by oprávněnou osobu v jejím vztahu k věci rušil. V tom je základní rozdíl mezi závazkovým právem a věcnými právy.

PRÁVNÍ POJETÍ VĚCI

Předmětem občanskoprávních vztahů jsou věci, a pokud to jejich povaha připouští, práva nebo jiné majetkové hodnoty. Za věc se všeobecně považuje každý předmět lidského chápání. V právním pojetí jsou však věcmi pouze ohraničené samostatné předměty, které mají majetkovou hodnotu (cenu). Základní rozdělení věcí vychází z odlišné podstaty věcí hmotných a nehmotných. Majetek osoby jsou její věci hmotné, které má ve vlastnictví, a majetková práva k nehmotným věcem např. k vynálezu (duševní vlastnictví). Mezi majetková práva patří i pohledávky. Celková hodnota majetku určité osoby se však snižuje o její dluhy.

VĚCI HMOTNÉ

Hmotné věci jsou prostorově vymezené a lidskými smysly poznatelné celky zevnějšího světa. Rozlišují se podle různých třídících hledisek:

a) věci movité a nemovité: Věci movité jsou věci přemístitelné. Nemovité jsou pozemky, budovy a stavby spojené s pevným základem. O všech nemovitostech v ČR vedou evidenci katastrální úřady. Soubor všech evidovaných údajů se nazývá katastr nemovitostí ČR. Údaje katastru jsou závazné pro právní úkony. Katastr je veřejný.

b) věci spotřebitelné a opotřebitelné: Spotřebitelné věci mohou být užity jen jednou, užití jejich účelu totiž vede k spotřebování (zániku), např. paliva, potraviny. Opotřebitelné předměty užitím nezanikají, ale postupně se opotřebovávají.

c) věci zastupitelné (hromadné) a nezastupitelné (individuálně určené): Věci hromadné se navzájem zastupují a většinou jsou použitelné jen v určitém množství, samy o sobě jsou bezvýznamné (zrnko mouky, kousek látky). Naproti tomu nezastupitelné věci jsou určeny jednotlivě např. budova, stroj.

Témata, do kterých materiál patří