Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obcanske pravo-pojem, zasady a prameny, prava vecna a zavazkova, pravni pojeti veci, ochrana o

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (61.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

a) společné jmění: může vniknout jen mezi manžely. Ve vztazích k ostatním osobám se spoluvlastníci považují za jednoho vlastníka, jsou oprávněni a zavázáni společně a nerozdílně. Společné jmění manželů tvoří majetek získaný za trvání manželství s výjimkou věcí, které některý z manželů dostal darem, zdědil nebo slouží k jeho osobní potřebě. Obvyklou správu majetku společného jmění může vykonávat každý z manželů sám. V ostatních záležitostech je nutný souhlas obou manželů. Jestliže má jeden z manželů dluh vzniklý za trvání manželství, může být pohledávka uspokojena i z majetku ve společném jmění. Společné jmění zaniká zánikem manželství nebo odsouzením jednoho z manželů k trestu propadnutí majetku. Zrušené společné jmění se vypořádává rozdělením majetku dohodou, rozhodnutím soudu nebo ze zákona. Potom každému z manželů patří věci, které výlučně užívá pro svou potřebu a ostatní movité i nemovité věci přecházejí do podílového spoluvlastnictví.

b) podílové spoluvlastnictví: spoluvlastníci rozhodují o hospodaření se společnou věcí na základě většiny, která se počítá podle velikosti jejich podílů. Spoluvlastník může vlně převést svůj podíl na blízké osoby, při převodu na jiné osoby mají spoluvlastníci předkupní právo. Zrušení podílového spoluvlastnictví se uskutečňuje dohodou nebo rozhodnutím soudu.

DRŽBA

Držba je faktické ovládání věci. Držitel může být vlastníkem věci, ale také nemusí. Pokud držitel není vlastníkem věci a nakládá s věcí, jakoby mu patřila, je držba oprávněná nebo neoprávněná.

a) oprávněný držitel: je v dobré víře, že mu věc po právu patří, např. protože ji koupil a neví, že prodávající nebyl jejím vlastníkem. Takovým držitelem by byl i nepravý dědic, který neví, že měl dědit někdo jiný. Oprávněný držitel si může ponechat plody a užitky z věci za dobu oprávněné držby. Při vydání vlastníkovi má nárok na náhradu vynaložených nákladů. Oprávněný držitel nabývá k věci vlastnické právo vydržením, tj. dlouhou nepřetržitou držbou. U movitých věcí je vydržecí doba 3 roky, u nemovitostí 10 let.

b) neoprávněný držitel: osoba, která se zřetelem ke všem okolnostem nemůže předpokládat, že má k věci vlastnické právo. Takový držitel, např. nálezce je povinen vydat věc vlastníkovi i s plody a užitky a nahradit škodu.

VĚCNÁ BŘEMENA

Věcná břemena omezují vlastníka nemovitosti ve prospěch někoho jiného tak, že vlastník je povinen něco trpět (cestu přes pozemek), něčeho se zdržet (stavby na pozemku), něco konat (pečovat o studnu na pozemku). Věcná břemena vznikají většinou písemnou smlouvou nebo v dědickém řízení, ale také vydržením. Zanikají písemnými smlouvami, rozhodnutím příslušných orgánů nebo ze zákona. K právní účinnosti vzniku a zániku věcných břemen se vyžaduje vklad do katastru.

Témata, do kterých materiál patří