Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9. a) Učení, druhy učení, b) Zvláštnosti péče o staré a dlouhodobě nemocné

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Osobnost se stává egocentrickou a egoistickou, se sklonem zaměřovat se na vlastní problémy a prožitky, prostě starat se převážně jen sám o sebe, začíná mít hypochondrické sklony. Ztráta životního partnera způsobuje až trauma, nebo je těžce prožívána. U starých lidí se čím dále tím více prohlubují pocity osamělosti, poznamenané obavami, že si jich mladí dost neváží, že jsou přezíráni, zbyteční a že překážejí. To vše zaviňuje u mnohých únavnou mnohomluvnost a přehnanou zvědavost na různé novinky z okolí. Snaží se vzbudit zájem o svoji osobu častými vzpomínkami na své „staré, dobré časy“. U staršího a starého člověka se mění prožívání času: čím je člověk starší, tím více se mu čas subjektivně „krátí“.

Období stáří:

Oslabuje se vštěpování poznatků do paměti a délka zapamatování (staří lidé často nevědí, co dělali nebo o čem hovořili před krátkou dobou).

Myšlení ztrácí logičnost, pružnost, šířku, hloubku, kritičnost a objektivitu. Mění se sociální city – posilují egoistické city, dominovat začínají tělesné city (spokojenosti-nespokojenosti, příjemnosti-nepříjemnosti). City se ochuzují, oslabuje se jejich intenzita, zmenšuje se nebo se ztrácí citové sebeovládání.

Adaptabilita na nové podmínky je minimální, reakce na nové prostředí jsou většinou negativní. U mnohých vznikají nebo se prohlubují psychické poruchy – stavy zmatenosti a bezradnosti, pocity úzkosti, psychomotorický neklid, časté poruchy vědomí, iluze a halucinace. Mohou vzniknout též involuční senilní psychózy. Nejtypičtější je senilní demence, která se objevuje po 60. roce života a postihuje celou osobnost:

  • intelekt – poruchy paměti a myšlení, neschopnost využívat paměť a objektivně posoudit situaci,

  • emoce – náladová labilita, apatie, deprese, projevy zlosti a agresivity,

  • charakterovou oblast – vystupňovaný egoismus, vztahovačnost,

Objevují se halucinace, bludy, degradace osobnosti.

Adaptace na stáří:

Stáří, které přichází zákonitě a nedá se odvrátit, je třeba přijmout – adaptovat se na ně. Odchod do důchodu by pro člověka neměl znamenat konec aktivity, ale snahu o její další zachování, i když v menší míře, aby si udržel důvěru ve vlastní schopnosti. Aktivita zabraňuje vzniku stařeckého pesimismu, depresím, vědomí nepotřebnosti a neužitečnosti, umožňuje zapomenout na vlastní problémy.

Sociální problémy ve stáří:

  • Spočívají zejména v tom, aby se u starých lidí nepřipustila sociální izolovanost, opuštěnost, vědomí osamělosti bezmocnosti a beznaděje

  • Střední zdravotnický pracovník by měl být ke starým lidem zejména nemocným, vrcholně taktní a ohleduplný.

  • Měl by dokázat trpělivě naslouchat jejich stížnostem, starostem a problémům což už samo působí terapeuticky a měl by rozptýlit jejich případné obavy.

Témata, do kterých materiál patří