big5
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
OSOBNOSTÍ PSYCHOLOGIE:
5-ti faktorový model osobnosti, BIG 5
Co? Projevy, chování nebo prožívání člověka můžeme laicky vyjádřit různými vlastnostmi. Když chceme člověka charakterizovat můžeme o něm říct, že je uzavřený, plachý či naopak společenský apod. Na rozdíl od laického pohledu je vědecké zkoumání rysů osobnosti člověka v psychologii založeno na systematickém shromažďování relativních údajů, uplatňováním statistických postupů pro jejich analyzování a teprve na základě takových výsledků se mohou formulovat ověřitelné teorie.
Chaos? Jedním z důvodů, vedoucím k vzniku konceptu BIG5 – konceptu vymezení pěti nejdůležitějších dimezí osobnosti, které popisují osobnost na abstraktní úrovni byl panující nesoulad mezi tím, jak chápali důležité pojmy jednotliví badatelé na poli osobností psychologie. Např. pojem psychická vlastnost osobnosti není v rámci různých přístupů jednotně nahlížen. Pojmy jako vlastnosti osobnosti, osobnostní charakteristiky (personal charakteristics). V některých výkladech vyjadřují spíše zobecnění pozorovatelných projevů člověka (za agresivního je označen člověk, který se v různých situacích chová útočně) v některých výkladech znamenají hypotetickou konstrukci - vnitřní determinanty chování, poukazující na psychofyzické dispozice. Dispozice jsou nejčastěji definovanové jako vrozené či získané připravenosti chovat, jednat nebo prožívat určitým způsobem. Někteří pojem dispozice nahrazují pojmem osobností rys.( personality traits – bývá často používání jako ekvivalent k pojmu psychická vlastnost, Osobností rysy/ rysy lze chápat také jako dimenze osobnosti – škály se dvěma póly, např. extraverze – introverze, kde lze každého jedince umístit. Zastánci rysového přístupu se dosud neshodli na tom, co rysy vlastně vyjadřují, jestli jsou to spíš;; charakteristiky popisující vlastnosti osobnosti, či jestli rysy skutečně vysvětlují příčiny chování, jednání a prožívání Allport 37 např. rozlišil vnější (behaviorální rysy) a vnitřní rysy (emoční a kognitivní), Meehl je pojmenoval jako genotypické/fenotypické. Fenotypické pak jsou zachyceny v běžném jazyce a zahrnují pozorovatelné charakteristiky, zatímco genotypické rysy pak mají vysvětlovat fenotypické a příčiny našeho chování-
Nejednoznačnost pojmu rys (personal trait) byla v osobnostní psychologii kritizována, diskutovalo se o počtu a významu vlastností formujících osobnost člověka. Zhruba od 80. let minulé století se zkoumání rysů těší stále větší oblibě a většina psychologů se shoduje na tom, že osobnost člověka nejlépe reprezentuje hlavních pět vlastností osobnosti, pro které se vžil název 5ti faktorový model, tj. „BIG5“ Zkoumání rysů v rámci 5ti faktorového modelu v sobě zahrnuje oba zmíněné výklady – rysy jako dimenze osobnosti i pozorovatelné projevy. Allport, Catell a Eysneck přispěli k bádání o rysech. Shodli se na názoru, že jsou rysy základními jednotkami osobnosti reprezentující dispozice chovat se reagovat určitým způsobem. U nás se studiem rysů blíže zabývala Olga Kolaříková. Při zkoumání rysů máme dva přístupy: lexiální a dotazníkový.