Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 1

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.06 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

5.sociální psychologie- zkoumá sociální (společenskou) determinaci psychických jevů, vliv společenských činitelů (jiných lidí, společenských skupin apod.) na utváření psychiky člověka

6.psychopatologie-zkoumá chorobné změny, abnormality v duševním životě (např. při duševních poruchách nebo nemocech)

Speciální psychologické disciplíny

Jsou to obory, jejichž poznatky mají ještě širší teoretický ráz, ale řeší zároveň i specifické dílčí psychologické problémy, které se nevztahují na celou psychiku, čímž pomáhají objasňovat i základní psychologické otázky.

1.zoopsychologie- zkoumá psychiku živočichů na různých stupních vývoje, a to od nejnižších prvoků (u nichž se např. už setkáváme s jevy elementárního čití) až po lidoopy ( kteří už mají psychiku i na poměrně vysokém stupni vývoje), přičemž některé poznatky (zejména získané modelováním takových výzkumů, které se z humánních příčin nedají realizovat na lidech) využívá k objasnění některých psychických jevů u člověka

2.diferenciační psychologie- zkoumá interindividuální psychické rozdíly u lidí )např. vzhledem k pohlaví, národnostní příslušnosti, příslušnosti k různým úrovním civilizace apod.

Aplikované psychologické disciplíny

Jsou to obory, které zkoumají určitou konkrétní oblast lidské činnosti z psychologických aspektů a využívají psychologické poznatky k lepšímu poznání, řešení problémů a zlepšení činnosti v dané oblasti.

1.pedagogická psychologie- z psychologického hlediska zkoumá podmínky, průběh a výsledky vyučování a výchovy

2.zdravotnická psychologie- zkoumá psychický život a psychickou regulaci z hlediska nemoci a poruchy, zjišťuje (diagnostikuje) psychické faktory a změny a pomáhá při léčení (psychoterapie)

3.psychologie práce- (průmyslová a inženýrská psychologie)- zkoumá činitele a podmínky ovlivňující pracovní výkon

4.poradenská psychologie- zabývá se školským, výchovným, profesionálním, předmanželským a manželským poradenstvím

5.forézní (soudní) psychologie- uplatňuje se v soudní praxi (při zjišťování psychických vlastností delikventů, při výslechu a posuzování výpovědí svědků, při posuzování normality osobnosti provinilců, zejména zločinců atd.)

Kromě těchto tradičních oblastí aplikace psychologických poznatků existuje i mnoho dalších oblastí, v nichž se využívají psychologické poznatky. Známe psychologii sportu, dopravy, trhu a reklamy, vojenskou psychologii, v poslední době se rozvíjí kosmická psychologie atd.

Význam studia psychologie pro obor zdravotnického asistenta

Psychologické znalosti mají pro středního zdravotnického pracovníka zvláštní význam.

1.Významně se podílejí na vytváření jeho vědeckého světového názoru.

2.Přispívají k rozšíření jeho všeobecného i odborného vzdělání.Mnohé pojmy, které vysvětluje psychologie, se běžně používají ve zdravotnické praxi.

Témata, do kterých materiál patří