Otázka č. 1
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Pokud je porod nějakým způsobem komplikovaný (trvá hodně dlouho, srdeční ozvy plodu jsou nepravidelné, žena má příliš úzkou pánev nebo jiné onemocnění), je nutné porod ukončit operativně. Mezi operativní porody patří:
• SC - Sectio Caesarea - komplikace ze strany matky (DM, oční vady, úzká pánev, nepostupující porod), nebo komplikace ze strany dítěte (vícečetné těhotenství, vrozená vývojová vada, velký plod, nezralý plod).
• Porod pomocí porodnických kleští (forceps) nebo pomocí VEX (vakumextraktor) – používají se při nepostupujícím nebo dlouho trvajícím porodu.
Operativní porod je vždy větším rizikem pro dítě i matku, oba pak mají ztíženou adaptaci na nové prostředí. Doba hospitalizace se potom také prodlužuje, pro matku je pak delší i doba rekonvalescence, mnohdy má větší problémy s kojením (chybí okamžitá stimulace kojení po porodu).
Ošetření dítěte po porodu
První ošetření novorozence se děje ještě na porodním sále porodní asistentkou nebo dětskou sestrou.
U dítěte se provádí:
• označení dítěte nesmývatelnou barvou a číslem, které je shodné s číslem matky
• sterilní ošetření pupečního pahýlu - podvázání, sterilní krytí
• zvážení (váha v gramech) a změření (délka v cm)
• určení Apgar skóre : po 1 - 5 - 10 minutách po porodu se u novorozence hodnotí barva kůže, dýchání, srdeční akce, svalový tonus a reflexy.Maximální počet bodů je 10 po 1-5 minutách a 10 bodů po 10 minutách.Toto posouzení novorozence provádí lékař přítomný u porodu - porodník, nebo pediatr. V dokumentaci je toto zaznamenáno takto : A: 10/10.
• dítěti se olejem smyje krev s tělíčka, měří se obvod hlavičky a hrudníku (páskovou mírou v cm)
• u dítěte se provádí kredeizace spojivkového očního vaku O-Septonexem jako prevence kapavčité infekce
Ve většině českých porodnic je zaveden systém rooming-in, kdy je dítě umístěno s matkou na jednom pokoji a již od porodu jsou během pobytu v porodnici stále spolu. O dítě pečují dětské sestry z novorozeneckého oddělení. Ty také vedou matku ke správnému kojení, jeho technice a provedení. Před odchodem domů je dítě vyšetřeno ortopedem (správné postavení kyčelních kloubů) a urologem (screeningové vyšetření vývojových vad ledvin a močových cest).
V porodnici se novorozenec také očkuje proti TBC a jsou u něj provedena screeningová vyšetření na metabolické poruchy (fenylketonurie).
Během pobytu v porodnici se matka učí o novorozence pečovat, přebalovat a koupat ho. Doba hospitalizace po porodu se pohybuje u fyziologického porodu od 3 do 5 dnů podle lůžkové kapacity nemocnice a podle zvyklosti zařízení.