Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 10

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (48.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Náměty pro zlepšení soustředěné pozornosti:

  • pravidelný denní režim

  • odstranění rušivých faktorů

  • činnosti si seřadit podle důležitosti

  • dokončit započatou práci

  • v průběhu dlouhotrvající činnosti zařazovat přestávky

Poruchy pozornosti:

Roztržitost – porucha intenzity pozornosti, neschopnost soustředit pozornost na to, co je v dané chvíli důležité. Člověk nedokáže přenášet pozornost.

Těkavost pozornosti – porucha stálosti pozornosti, projevuje se například přeskakováním z myšlenky na myšlenku.

Pozornost souvisí s učením a pamětí:

PAMĚŤ je psychický proces odrazu minulého prožívání a chování ve vědomí člověka. Paměť je psychická funkce, která nám umožňuje uchovat předchozí zkušenosti a umožňuje jejich budoucí obnovení.

UČENÍ je proces získávání a předávání zkušeností, návyků, dovedností, znalostí, hodnot apod. Učením se u člověka rozvíjejí a proměňují vrozené schopnosti a vzorce chování, takže vzniká předávaná kultura, odlišná v různých společnostech. Učení je součástí individuálního dospívání, výchovy a vzdělávání.

10b) SOCIÁLNÍ SKUPINA, ZNAKY A DRUHY SKUPIN, SOCIÁLNÍ INTERAKCE

Sociální skupina

-je sociální jednotka

-skládá se z určitého počtu osob, kteří tvoří vnitřně a funkčně propojený celek

-povahu skupin dokreslují jejich vlastnosti, jako vzájemná závislost členů skupiny, identita členů se skupinou, typické vztahy a struktura, soubor norem a hodnot, vymezení určitých pozic a rolí ve skupině

-ne každý shluk lidí je sociální skupinou

Skupinová struktura – označuje vnitřní složení skupiny. Tvoří ji zejména rozložení statusů a rolí, jež představují v každé skupině typický systém. Se strukturou skupiny úzce souvisejí a ovlivňují ji další skupinové fenomény: skupinové normy, kohezivita a kultura skupiny.

Základní znaky sociální skupiny:

  • Interakce – vzájemné ovlivňování, působení jedince nebo skupiny na jiného jedince nebo skupinu. Tento proces může mít podobu verbální i neverbální, jde o jakoukoliv formu setkání mezi jedinci, ať už přímou (tváří v tvář) nebo nepřímou (přes média, mluvčí).

  • Společné cíle a hodnoty ve skupině – cíle vyjadřují, jaké potřeby svých členů může skupina uspokojit, hodnoty vyjadřují požadavky skupiny na způsoby jejich dosahování.

  • Kohezivita – soudržnost, sjednocenost, stmelenost skupiny. Jde o souhrn všech sil, které působí na členy, aby zůstaly ve skupině.

  • Skupinové normy – společné pravidla vztahující se na členy skupiny, skupinové normy se váží na fungování skupiny a na členství ve skupině. Zabezpečují, aby bylo chování členů skupiny v souladu se skupinovými cíli, týkají se projevování postojů, vnitřního života skupiny i vystupování navenek.

  • Skupinový systém rolí – role je očekávání, jak se má určitá osoba ve skupině chovat, jaké úkoly má ve skupině plnit např. role vůdce, pokladníka, nováčka. Skupinová role může být formální nebo neformální.

  • Status skupiny – je to míra autority, prestiže, uznání. Status jedince ve skupině je dán jeho vztahy k ostatním členům, je to rozdělení moci mezi členy skupiny. Zvlášť silným a slabým jedincům je připsán status hned, u ostatních se dotváří prostřednictvím konfrontací, ke kterým ve skupině dochází.

Témata, do kterých materiál patří